logo

Monday, 18 November 2019 23:35

«ОПЕРАЦІЯ МАДАҐАСКАР». ЯК МОСКОВІЯ ВТРУЧАЄТЬСЯ У ВИБОРИ У ВСЬОМУ СВІТІ

Michael Schwirtz, Gaelle Borgia, The New York Times, 11.11.2019

 

Московитів важко було не помітити. Вони з’явилися минулого року у повній автомобільних корків мадаґаскарській столиці зі сумками, наповненими готівкою й «агітаційним мерчендайзом» та брендованими іменем президента Мадаґаскару.

 

Наразі це одна з найвідвертіших спроб Московії втрутитися у вибори. Працюючи прямо з готелю на курорті, московити друкували місцевою малаґасійською мовою власну ґазету, та наймали студентів для написання схвальних статей про чинного президента, аби допомогти йому перемогти й залишитись ще на один термін. Обходячи виборчі закони, вони купували собі ефірний час на телестанціях та заклеювали біл-бордами всю країну.

 

Вони платили молоді за відвідування мітингів, а журналістам – за їхнє висвітлення. Їх бачили оточених тілоохоронцями біля офісів інших виборчих кампаній, де вони давали хабарі кандидатам у президенти, щоб ті покинули виборчі перегони та звільнили шлях для їхнього кандидата. 

 

madagascar

 

Працівники мадаґаскарської виборчої комісії були стривоженими.

 

«Всі ми пам’ятаємо, що московити зробили у Сполучених Штатах під час виборів, - сказав Т’єррі Ракотонаріво, віце-президент комісії. – Ми всі були насправді наляканими». 

 

Серед усіх місць московського втручання у президентські вибори Мадаґаскар є, напевно, одним з найменш очікуваних. Ця острівна країна на південний схід від Африки є віддаленою від Москви на тисячі кілометрів і, очевидно, має малу стратегічну цінність для Кремля чи глобального балансу влади у світі.

 

Але через два роки після агресивного втручання Московії у вибори США, московити захотіли розширити свій вплив та використати свої технології втручання у вибори і на цьому далекому політичному фронті. 

 

Згідно з десятками інтерв’ю, проведеними з посадовцями Мадаґаскару, з місцевими оперативниками, яких найняли для участі в московитській кампанії, а також згідно з сотнями сторінок внутрішніх документів московитських оперативників, цю спецоперацію затвердив президент Владімір Путін; а координували її ті ж особи, які проводили дезінформаційну кампанію на президентських виборах США у 2016 році. 

 

Втручання розпочалося через кілька тижнів після зустрічі пана Путіна з президентом Мадаґаскару, паном Гері Радзаунарімампіаніна у Москві минулого року. За словами пана Радзаунарімампіаніна та ще одного міністра в уряді, який літав до Москви разом з президентом, на зустрічі, про яку ніколи не повідомляли, був також присутнім і Євґєній Пріґожин, близький посіпака пана Путіна, якого США звинуватили у сприянні спробам Москви зманіпулювати президентськими виборами 2016 року.

 

madagascar Prigozhin

 

Пан Путін постійно заперечує будь-які спроби втрутитися у вибори інших країн. Але його посиденьки з мадаґаскарським президентом разом з Пріґожиним чітко вказують на його особисту участь у втручання у вибори навіть найменших, найвіддаленіших країн. 

 

Певним чином мадагаскарська спецоперація Московії імітувала її ж спецоперацію у США. Це і дезінформаційна кампанія у соцмережах, це і спроба просунути так-званих спойлерних (підставних) кандидатів. Московити навіть найняли лідера апокаліптичного культу з наміром розсіяти голоси опозиції, аби та не мала жодних шансів на перемогу.

 

«Мене здивувало те, що до мене в дім зайшли московити, з якими я навіть не зв’язувався, - сказав цей лідер, відомий як пастор Мейлгол. – Вони сказали мені “Якщо тобі потрібні будуть гроші, то ми покриємо всі витрати”». 

 

Проте, якщо дії Московії у США чітко лежать у руслі кампанії Кремля з підриву західних демократій та залякування геополітичних суперників Путіна, то спецоперація в Мадагаскарі, здається, має набагато простішу мету: прибуток.

 

Ще перед виборами, одна московитська компанія, контрольована, за словами місцевих політиків та іноземних дипломатів, паном Пріґожиним, придбала більшу частину акцій урядової компанії з видобування хрому, мінералу, який цінують за його використання у нержавіючій сталі. Це придбання призвело до протестів працівників, які скаржилися на невиплачену зарплатню, скасовані пільги та іноземне втручання у сектор, який є джерелом національної гордості Мадаґаскару.

 

Ця ситуація є майже ідентичною до всіх тих випадків, коли Московія втручається в африканські країни з надією видозмінити їхню політику заради матеріальної вигоди. За даними урядовців Центрально-Африканської Республіки, збройних баронів у торгівлі діамантами, а також згідно з реєстраційними документами, які вказують на щораз більший військовий та комерційний слід пана Пріґожина, у цій країні головним радником президента з питань безпеки є колишній офіцер розвідки Московії, а компанії, пов’язані з паном Пріґожиним, розплодилися по всій країні, і займаються видобуванням діамантів і законним, і незаконним шляхами.

 

Минулого року трьох московитських журналістів тут застрелили власне коли вони розслідували діяльність пана Пріґожина.

 

«Для Пріґожина надзвичайним успіхом був 2016 рік. Він зараз є тою людиною, яка все контролює, - сказав Пол Стронскі, працівник «Фонду Карнеґі за міжнародний мир» (Carnegie Endowment for International Peace). – Він має і своїх бойовиків, і торговців у різних країнах Африки. В цих країнах правлять авторитарні лідери, яким потрібно зовсім трохи допомоги для перемоги. Взамін, Пріґожин отримує доступ до деяких ресурсів».

 

Але вилазки Московії за кордон не є бездоганними. Попри всі зусилля, спецоперація в Мадаґаскарі відразу збилась зі свого шляху через вражаючу некомпетентність та корупцію, яка підриває образ Кремля, як генія політичних маніпуляцій.

 

Агітаційні матеріали рясніли граматичними помилками. На кулькових подарункових ручках було неправильно написано ім’я пана Радзаунарімампіаніна. Деякі оперативники користали з кампанії вже безпосередньо заради власної вигоди, вимагаючи фальшивих чеків з подвійною ціною за друк газети, аби присвоїти собі різницю вартості робіт. 

 

«Вони платили багато, але завжди коїли якісь дурниці», - сказала власниця типографії, Лола Расоамагаро.

 

Одна особа, яка працювала на кампанію, описувала пакети з золотом та дорогоцінними каменями, розсипаними на ліжку в кімнаті одного з московитів, що є черговим доказом того, що ці люди, яким доручили місію в Мадаґаскарі, часто були зацікавленими більше власним прибутком, аніж політикою.

 

Крім того, вони вибрали не того кандидата. Коли стало ясно, що пан Гері має мало шансів на перемогу навіть з їхньою допоморгою, московити швидко змінили курс, кинули чинного президента (якого вон прозвали «піаніно») і підтримали переможця, пана Андрі Радзуеліна. 

 

«Піаніно є дуже слабким, — писав керівник спецоперації, Ярослав Іґнатовскій, своєму колезі у текстовому повідомленні, перехопленому організацією «Dossier Center» у Лондоні. – Він не досягне мети. Але нам треба якось викрутитись». 

 

Цей маневр спрацював. Після піруету московитів на користь їхнього колишнього опонента — пана Радзуеліна, якому вони допомогли перемогти на виборах, компанія пана Пріґожина дістала можливість домовитися з новим урядом, і надалі контролювати видобування хрому попри протести працівників, а політоперативники Пріґожина досі залишаються у столиці країни.

 

«В ПОЛІТИЦІ ВСЕ МОЖЛИВО»

 

В новинних повідомленнях триденну поїздку пана Радзаунарімампіаніна до Москви у березні 2018 року описали звичною рутинною поїздкою. Він відвідав інвестиційний форум, зустрівся з представником міністерства закордонних справ та отримав почесний вчений ступінь від місцевого університету. 

 

Але в якийсь момент його плани відхилилися від заявленого офіційного маршруту.

 

Вислизнувши з прес-конференції, він попрямував у Кремль. Там, в особистому кабінеті московитського президента, Радзаунарімампіаніна до 30 хвилин розмовляв з Путіним та Пріґожиним.

 

madagascar Hery

 

В інтерв’ю мадаґаскарський президент пояснив, що цю зустріч організував пан Пріґожин, який навіть зустрів його в аеропорті. ВодночасРадзаунарімампіанінанаполіг, що президентські вибори, заплановані на осінь 2018 року, не були темою розмови. 

 

Та дехто пригадує цю зустріч зовсім інакше. Гарісон Е. Рандріаріманана, колишній міністр сільського господарства, який супроводжував президента до Москви, сказав, що після зустрічі його бос гордо заявив, що пан Путін погодився допомогти йому з передвиборчою кампанією.

 

«Путін сказав, що хоче йому помогти, - пригадав слова свого президента пан Рандріаріманана. – Він збирався помогти нам з виборами».

 

Вже через декілька тижнів місцевих мешканців налякала поява московитських оперативників в Антананаріву, столиці Мадаґаскару.

 

Ця операція проводилася на фоні агресивної спроби Кремля оживити зв’язки з багатьма африканськими країнами. Для Москви Африка була важливим ідеологічним фронтом під час Холодної війни, і пан Путін, який не приховує своєї ностальгії до Радянського Союзу, бачить цей континент важливим фронтом для боротьби з глобальним впливом Заходу. 

 

Минулого місяця пан Путін прийняв більше сорока африканських лідерів, зокрема й мадаґаскарського, на саміті у чорноморському курорті Сочі (див. головне фото — прим. Radio Lemberg), аби показати щораз більший авторитет Московії в регіоні та представити свою країну, як бажаного партнера для Заходу. 

 

«Ми бачимо, як низка західних урядів вдаються до тиску, цькування та шантажу урядів суверенних африканських країн, - сказав пан Путін перед зустріччю і на противагу додав. – А наш порядок денний в Африці має позитивний та надихальний характер».

 

За останні роки багато африканських лідерів відвідували Кремль у пошуках цінних угод з московитськими державними компаніями-гігантами, зокрема пов’язаними зі зброєю.

 

Якщо рахувати суто долари, то Московія тут взагалі не рівня Китаю чи США, які вклали десятки мільярдів доларів економічних інвестицій в континент. Але для деяких лідерів, які шукають власної політичної вигоди, Московія розробила спеціальний набір інструментів. Ось тут і починає діяти пан Пріґожин. 

 

Після звинувачень у втручанні в американські вибори 2016 року він і далі подорожував світом з пропозиціями своїх послуг. В Африці Пріґожин знайшов дуже сприятливий ринок. Аналітики кажуть, що він та його оперативники активно діють майже в десятьох африканських країнах, зокрема в Лівії, Судані та Зімбабве. 

 

В інтерв’ю пан Радзаунарімампіаніна назвав свою зустріч з Путіним цілковитою рутиною для людини його посади. За час свого президентства він мав зустрічі з лідерами Китаю, Індії та двічі відвідував Білий Дім.

 

Але на відміну від тих зустрічей, розмову з Путіним та Пріґожиним тримали в секреті.

 

Пан Радзаунарімампіаніна наполягав на тому, що не взяв «жодного цента від московитів» для своєї кампанії, хоч і не заперечував, що Кремль міг допомогти йому без його ж відома. «Все є можливим у політиці», — сказав він. 

 

Він на мить замовк, коли йому показали лист з його підписом, написаний московиту Олєґу Васільєвічу Захаріяшу. У цьому листі, написаному французькою та позначеному «Конфіденційно», президент Мадаґаскару просить Москву допомогти «чинити спротив спробам міжнародних установ втрутитися» у мадаґаскарські вибори. Західні дипломати тоді фактично хвилювалися, що президент намагався відкласти вибори.

 

«Я є переконаним, - йдеться у листі президента, - що певні сили спробують поставити під сумнів вибори».

 

Пан Радзаунарімампіаніна підтвердив, що це його підпис на листі та визнав, що зустрічався з Захаріяшем в Мадаґаскарі, але сказав, що не пригадує, що писав цього листа.

 

Самого ж московита, який так і не відповів на наші численні запити дати коментар, пізніше цитував RIAFAN, московитський медіа-ресурс, пов'язаний з компаніями пана Пріґожина. Захаріяш там звинувачував США, Велику Британію та Францію у втручанні в мадаґаскарські вибори.

 

Місцеві мешканці, яких найняли московити в Мадагаскарі, називали Захаріяша «босом». Так само і у внутрішніх документах московитського підрозділу його записано «головою відділу». Крім того, Захаріяш є одним з двох авторів конфіденційного звіту з детальним описом планів для мадаґаскарської кампанії, передусім створення фабрики тролів для фокус-кампанії в соціальних мережах, що повторює московитську тактику в США, в застосуванні якої Пріґожина там і звинуватили. 

 

Документи разом з текстовими переписками між московитськими оперативниками та емейлами здобув та проаналізував «Dossier Center» — дослідницький розвідувальний центр в Лондоні, організація, заснована заклятим ворогом Путіна, колишнім нафтовим мільярдером Міхаїлом Ходорковскім. Своїми власними інтерв’ю з представниками влади, кандидатами та місцевими оперативниками в Мадаґаскарі, наше видання (The New York Times) підтверджує більшість інформації в документах, яку, за словами «Dossier Center», передали «кроти» в організації Пріґожина. 

 

В документах – імена більше 30 московитів, які працювали в цій країні напередодні виборів, і яких в документах позначено медіаменеджерами, юристами, перекладачами та «технологами з контрпропаганди». Найняті московитами для роботи над кампанією мадаґаскарці підтвердили особи більшості з цих оперативників.

 

Багато з них приїхали з Санкт-Петербурга, де розташовано фабрику тролів Пріґожина. Проте, не всі. Дехто працював на підтримуваний Московією сепаратистський уряд у східній Україні. Один із них привернув до себе увагу ще на початку цього року, коли його дружина виклала фото свого побитого обличчя на Facebook, звинувативши чоловіка у побитті. 

 

Одиниці з них мали багато досвіду роботи з Мадаґаскаром чи з Африкою взагалі, і це було видно, як кажуть місцеві. Московити для комунікації часто використовували додаток перекладача на своїх телефонах та мало що розуміли у місцевій політиці.

 

«Вони завжди носилися з грішми, завжди носилися з жінками, — сказав один малаґасієць, який працював з московитами і боявся репресій. — Вони просто думали, що в Мадаґаскарі все дуже просто. Ніби потрібно просто приїхати і все, почали. Тому все і провалилося».

 

«МОГУТНЯ ДЕРЖАВА САМА ПРИЙШЛА ДО МОГО ДОМУ»

 

Майже два десятиліття тому засновник та пастор «Церкви Апокаліпсису», Андре Крістіан Дєдонне Майлгол заявив про послання Бога, в якому говорилося, що він одного дня стане президентом Мадаґаскару.

 

madagascar pastor Mailhol

 

Однак він не міг передбачити, що 18 років по тому біля дверей його дому, наче троє біблійних мудреців, з’являться троє московитів з пропозицією допомогти виконати пророцтво.

 

«Вони сказали, що прийшли допомогти мені з президентськими виборами», - сказав він.

 

У 2018 році ці троє зібралися в його яскраво розмальованій вітальні та почали закидувати його питаннями. «Скільки вам років? Чому ви хочете стати президентом?» 

 

Пастор Майлгол пояснив Божий план для нього, і вони запропонували йому готівку, обіцяли повністю профінансувати його кампанію.

 

За словам пастора вони ніколи так і не пояснили, ким вони були, ніколи так і не сказали, чого хочуть в обмін на допомогу, лише сказали свої імена: Андрєй, Владімір та Роман. Про все решта пастор і не запитував.

 

«Я просто собі подумав… Потужна держава прийшла до мого будинку та запропонувала допомогу. Чому я мав турбувати їх такими питаннями, як «Хто ви? Для чого ви тут?» — пригадує 59-річний пастор. – «Жодна інша країна не допомагала мені. Вони були єдиними, тож я не хотів задавати багато питань. Мене все влаштовувало».

 

Стратегія підтримувати так званого спойлерного кандидата – це ще одне відлуння змови з підриву американських виборів 2016 року, на яких московитські боти в соцмережах закликали підтримувати таких кандидатів, як Джил Стейн від «Зеленої партії». Можновладці кажуть, що таким чином московити забирали голоси у Гілларі Клінтон.

 

Пастор Майлгол сказав, що його московитська команда писала йому деякі з його промов та проплачувала агітаційні постери та рекламу на телебаченні. В одному з внутрішніх документів поіменно вказано членів «Групи Пастора»: Андрєй Крамар, Роман Поздняков та Владімір Бояріщєв (NN 3,7,8 на фото нижче). Пастор підтвердив, що це вони працювали над його кампанією, коли йому показали фото цих трьох осіб у Фейсбуці.

 

 madagascar Kramar pastor Pozdniakov Boyarischev

 

 

Це була досить курйозна команда. Фото пана Бояріщєва у московитській соцмережі 2012 року зображає його з голим торсом та з синім беретом миротворця ООН. Інші пости в соцмережах вказують на те, що він брав участь у миротворчій місії ООН в Демократичній Республіці Конґо (Заїр). Пастор Майлгол сказав, що він розмовляв чудовою французькою, яку добре знають багато освічених малаґасійців.

 

Інші двоє теж мають колоритну історію. В одному пості у Фейсбуці десятирічної давності пан Крамар називав себе членом партії Путіна «Единая Россия», але згодом він з’явився вже у східній Україні в якості посадової особи у підтримуваному Кремлем сепаратистському анклаві, який воює проти України з 2014 року. 

 

Українська влада каже, що третій оперативник, пан Поздняков, теж є пов’язаним з прокремлівськими повстанцями. Його дружина, колись теж депутат «Единой России» у Думі, є головою виборчої комісії уряду сепаратистів.

 

Інші кандидати в президенти Мадаґаскару теж казали, що московити з’являлися, як грім серед неба, деякі вже з повними сумками готівки. 

 

Онза Расаміманана, яка працювала на Жана Омера Берізіки — професора історії, який став кандидатом у президенти, сказала, що вона координувала свої дії з Максімом, Анастасією та Марґо, яка була перекладачем. «А пізніше з’явився і Ґріґорій», — додала вона.

 

«Вони шукали нові обличчя», — продовжує Онза. – Вони не пояснювали нічого. Не згадували нічого, що пояснило б їхні мотиви». 

 

Вона повідомила, що її кандидат пан Берізіки пізніше сказав їй, що московити запропонували йому $2,000,000 для фінансування його кампанії, але насправді дали менше $500,000.

 

Двоє московитів також вийшли на поп-зірку, який балотувався в президенти — Расолофондраосоло Зафімагалео, відомого, як «Дама». Пан Зафімагалео сказав, що впродовж усіх чотирьох зустрічей з ним, московити намагалися змусити його підтримати відтермінування виборів, щоби їхній кандидат, діючий президент, мав більше часу для кампанії.

 

madagascar Dama

 

«Вони багато обіцяли», - сказав пан Зафімагалео. «Якщо ти зробиш, що ми хочемо, то ми допоможемо твоїй кампанії», — сказали вони йому. Зафімагалео відмовився. За його словами, він підозрював, що московити прийшли, щоби використати природні ресурси Мадаґаскару.

 

Лише троє московитів, яких ідентифікували місцеві учасники кампанії, відповіли на запити дати коментар. Усі вони визнали, що відвідували Мадаґаскар минулого року, але лиш один визнав, що працював соціологом на користь президента.

 

Інші сказали, що були просто туристами. Пьотр Корольов, який у документах вказаний соціологом, майже все літо та осінь 2018 провів перед комп’ютера, опрацьовуючи дані про вибори у La sidence Ankerana, тризірковому готелі, який московити використовували, як свій штаб. За словами одної людини, яка працювала з ним, свою роботу Пьотр проводив, допоки його не було госпіталізовано з кіром. 

 

У повідомленнях електронною поштою пан Корольов підтвердив, що мав кір, але сказав, що відмовився брати участь у московитській спецоперації, хоч і підтримував цю ідею.

 

«Московія має впливати на вибори у всьому світі так само, як це роблять США, — написав він. — Рано чи пізно Московія повернеться у глобальну політику, як глобальний гравець. І американський істеблішмент муситиме це прийняти».

 

«ПОГОДИШСЯ — МАТИМЕШ ГРОШІ»

 

Що ближчими були вибори, то нервовішими та розчарованішими ставали московити. В одному текстовому повідомленні пан Іґнатовскій, який наглядав за спецоперацією, назвав Мадаґаскар «чорною дірою». А один з його колег скаржився на те, що «все летить шкереберть», і що «незадоволені місцеві мешканці» перешкоджають їхній роботі. 

 

Проте, московити і самі змусили місцевих бити тривогу. Автор одної статті в місцевій газеті попередив, що після втручання у справи США, Московія почне дивитися і на Мадаґаскар.

 

У статті йдеться про те, що «Московія дуже хоче використати свій вражаючий досвід у дестабілізації», втручаючись у справи Мадагаскару. «Водка потече рікою, якщо вони досягнуть своєї мети».

 

Стосунки з багатьма кандидатами, яких підтримувала Московія, почали псуватися. Вже у вересні вони потопили чинного президента Радзаунарімампіаніну, вирішивши, що він не є достатньо популярним, щоб перемогти.

 

В інтерв’ю в Парижі пан Радзаунарімампіаніна сказав, що його попереджали, що московити підтримують інших кандидатів, і що він обурився, коли йому сказали, що московити думають про його програш. «Як вони взагалі могли знати, що я програю вибори?», — сказав він. 

 

У першому турі він отримав менше 9 відсотків, посівши третє місце.

 

Московити змінили свого фаворита на пана Радзуеліну, молодого політика, колишнього мера, який тимчасово виконував обов’язки президента Мадагаскару після заколоту в 2009 році.

 

Пастор Мейлгол сказав, що в останні тижні передвиборчої кампанії команда московитів попросила його покинути виборчі перегони та підтримати Радзуеліну. Він відмовився.

 

Таку ж пропозицію зробили московити і професору історії. За словами його менеджера, пані Расаміманани, вони сказали йому: «Погодишся - матимеш гроші».

 

Пані Разаміманана сказала, що після того, як професор відмовився, московити створили фейкову сторінку у Фейсбуці схожу на його офіційний акант і опублікували на ній заяву, що він підтримує Радзуеліну.

 

Членів так званої «Групи Пастора», пани Крамар, Поздняков та Бояріщєв, було арештовано та депортовано минулого року після організації протестів перед французьким посольством. Ніаіна Ракотондзанагари, спікер пастора, сказала, що вони пішли, так і не виплативши того, що обіцяли своїм місцевим працівниками.

 

«Це сталося з усіма, хто там працював, — сказала вона. – Ми були такими дурнями».

 

Так само як і в американських виборах, незрозуміло, чи московити напряму змовлялися з переможцем, Радзуеліною, чи вони просто проводили паралельну кампанію з його підтримки. За словами одного з тих, які працювали на московитів, перед зміною фаворитів московити наймали місцевих мешканців писати статті з критикою Радзуеліни.

 

«Вони просили мене писати погані речі про Андрі Радзуеліну, що ніби він продав наші землі китайцям, — сказав один з таких наймитів на правах анонімності через страх репресій. – Однак, під час другого туру, вони просили мене писати вже хороші речі про Андрі Радзуеліну».

 

Сам Радзуеліна відмовився дати коментар, але член його передвиборчої кампанії сказав, що його команді було відомо про те, що Московія платила іншим кандидатам.

 

madagascar Andry

 

Врешті, московити досягли своєї мети – контролю над видобутком хрому. Зараз у них є 30 співробітників, зокрема інженери та геологи. Ніріна Ракотомананцоа, директор малагасійської компанії каже, що підписаний контракт дає їм 70% в цій справі, а 30% залишаються місцевій компанії. 

 

«Контракт уже підписано, — сказав він. – Я є вдячним московитами за те, що вони є тут».

 

Проте, не всі московити є задоволеними. Євґєній Копот, працівник Пріґожина, який координував операції в різних африканських країнах, засумнівався в успіху та відправив таке текстове повідомлення своїй колезі в Мадаґаскарі у січні: «Гадаєш, ми ганьбимо нашу країну? – спитав він у цьому повідомленні, яке зміг отримати «Dossier Center». – Чи може ми знецінюємо її ім’я?» 

 

Колега сказала йому не турбуватися. «Якщо ти думаєш про це, — відповіла вона, — то вся наша планета є зганьбленою. Навіть не планета, а все людство».

 

Переклад українською — Петро Козак

Схоже в даній категорії: « PREVIOUS Статті NEXT »

100 LATEST ARTICLES

AUTHORS & RESOURCES

Archive of articles