logo

Вторник, 03 июля 2018 13:06

ТРАМП ВИМАГАЄ ВІД СОЮЗНИКІВ З НАТО БІЛЬШЕ ВКЛАДАТИ КОШТІВ В ОБОРОНУ, БО ІНАКШЕ…

Julie Hirschfeld Davis, The New York Times, 02.07.2018

 

Президент Трамп написав різкі листи керівникам кількох союзників з НАТО — включно з Німеччиною, Бельгією, Норвегією та Канадою — докоряючи їм, що вони замало витрачають на власну оборону та попереджуючи, що США втрачають терпіння через, за його словами, їхню нездатність дотримуватись зобов'язань щодо безпеки, як це узгоджено в альянсі. 

 

Листи, надіслані в червні, є черговою ознакою наявної уїдливості поміж паном Трампом та американськими союзниками, напередодні саміту НАТО наступного тижня в Брюсселі — який стане пильно спостережуваним тестом на істинну прихильність президента до альянсу. Пан Трамп неодноразово ставив під сумнів його цінність і стверджував, що його члени зловживають Сполученими Штатами. 

 

Критика пана Трампа розбурхала перспективу чергової конфронтації поміж президентом та американськими союзниками після її сплеску на саміті G7 минулого місяця в канадійському Квебеці, і посилила стурбованість, що попри висловлення солідарності перед лицем московської загрози, саміт НАТО виявить розбіжності всередині альянсу. Такий результат може зіграти на користь президента Московії,  Владіміра Путіна, який після саміту НАТО зустрінеться з паном Трампом у Гельсінкі, Фінляндія, і основною метою якого і є посіяти розбіжності в альянсі. 

 

У своїх листах президент натякнув, що після більш як року публічних та приватних нарікань, що союзники роблять недостатньо, аби розділити на всіх тягар колективної оборони, він може розглянути й таку реакцію на це, як коригування військової присутності США у всьому світі. 

 

"Як ми говорили під час Вашого візиту у квітні, у Сполучених Штатах зростає розчарування, що деякі союзники не підняли витрати, як вони того обіцяли", - написав пан Трамп до бундесканцлерині Німеччини, Анґели Меркель, у особливо конкретному листі — передає наше джерело, яке його бачило і ділиться цитатами з нього для The New York Times. "Сполучені Штати продовжують витрачати все більше коштів на захист Европи, в той час як економіка континенту, включно з Німеччиною, успішно розвивається, а проблеми в галузі безпеки просто кишать. Нас це більше не задовольняє".

 

“Щораз більше розчарування, - написав Трамп, - не обмежується лише нашою виконавчою гілкою влади [тобто адміністрацією президента]. Мова йде і про Конґрес США". 

 

Невдоволення президента полягає в тому, що багато союзників з НАТО не дотримуються своїх зобов'язань, які вони взяли на себе на саміті НАТО у Вельсі 2014 року — витрачати ДВА відсотки свого валового внутрішнього продукту на національну оборону. Американські президенти і раніше нарікали на відсутність розподілу фінансового навантаження поміж країнами-членами НАТО, але пан Трамп пішов набагато далі, стверджуючи, що деякі з найближчих союзників США є особливими паразитами, і навіть не можуть погасити свої борги перед організацією, що є фундаментальним нерозумінням того, як альянс функціонує.

 

Адміністрація Трампа, як повідомляється, зараз аналізує можливе маштабне виведення американських військ з Німеччини, після того, як пан Трамп висловив здивування тим, що там розміщено 35,000 вояків бойової служби, і поскаржився, що країни НАТО не роблять належних внесків до альянсу. 

 

У тому листі пан Трамп сказав пані Меркель, що Німеччина також заслуговує на догану за нездатність інших країн НАТО належно витрачати на оборону: “Теперішні неналежні витрати Німеччини на оборону підривають безпеку альянсу і слугують виправданням для інших союзників, які також належно не планують свої військові витрати, бо бачать вас як зразок для наслідування". 

 

Своєю мовою, яка лунає у його листах до керівників інших країн — наприклад до прем'єр-міністра Канади, Джастіна Трюдо, до прем'єр-міністра Норвегії, Ерни Сольберґ, та до прем'єр-міністра Бельгії, Шарля Мішеля — пан Трамп дає зрозуміти, що він усвідомлює той "внутрішній політичний тиск", який чинять їхні опоненти у відповідних країнах за підвищення військових витрат, та відзначає, що він вже витратив "свій значний політичний капітал для збільшення власних військових витрат".

 

"Проте, тепер стане ще важче виправдовуватись перед американськими громадянами, чому деякі країни НАТО не поділяють фінансові навантаження на колективну безпеку, в той час як американські солдати продовжують жертвувати своїм життям за кордоном або повертаються додому зі страшними ранами", — написав пан Трамп до пані Меркель. 

 

Минулого тижня пан Мішель похмуро відреагував на того листа, повідомивши журналістів на саміті Евросоюзу в Брюсселі, що він є "не дуже ним враженим", повідомила Deutsche Welle.

 

Пан Трамп давно скаржиться на альянс і постійно дорікає, що до Сполучених Штатів якось трохи зневажливо ставляться в міжнародних організаціях, членами яких вони є — чи то у Світовій Організації Торгівлі чи то у Північноатлантичному альянсі. Але в Европі листи до союзників НАТО зустріли з певною тривогою через те, що в них лунає думка про те, що пан Трамп є готовим перекласти відповідальність за наслідки на союзників — як він це вже зробив, розпалюючи тарифну боротьбу проти европейських торгових партнерів — якщо вони не зроблять того, що він просить. 

 

"Схоже, Трамп все ще вважає, що НАТО — це такий клуб, якому ви зобов'язані сплачувати, чи якась охоронна фірма, де США роблять всю роботу, захищаючи всіх цих европейських паразитів, коли вони сидять на відпочинку, а тепер він їм інкримінує наслідки", — сказав Дерек Чоллет (Derek Chollet), колишній офіцер міністерства оборони, який є виконавчим віце-президентом з політики безпеки та оборони в американському Фонді Маршалла для Німеччини. 

 

"Европейці вже спостерігають за тим, що Дональд Трамп починає реалізовувати свою риторику щодо торгівлі дуже войовничим способом", — сказав він, — “та починають розмірковувати, чи буде він так само діяти і в питаннях безпеки".

 

Про листа від пана Трампа до пана Трюдо було повідомлено минулого місяця виданням iPolitics в Канаді, а про існування решти повідомлялося минулого тижня у виданні Foreign Policy. Незрозуміло, скільки їх всього написав пан Трамп, а Білий Дім не коментує кореспонденцію президента. Але два дипломатичні джерела заявили, що вони вважають, що принаймні з дюжину листів було відправлено, серед яких — до Італії, Люксембургу, Нідерландів, Португалії та Іспанії. 

 

Офіційний представник Білого дому, виступаючи на умовах анонімності (бо він не є уповноваженим це обговорювати), сказав, що пан Трамп є прихильним до альянсу НАТО і очікує, що союзники візьмуть "на себе справедливу частку нашого спільного оборонного навантаження та зроблять більше в областях, які найбільше їх зачіпають". 

 

Джон Болтон, радник національної безпеки пана Трампа, заявив у неділю, що саме країни-члени НАТО відмовляються витрачати більше на оборону, а не президент США — і вони є відповідальними за підрив альянсу. 

 

"Президент бажає міцного НАТО", - заявив пан Болтон в інтерв'ю для програми CBS "Обличчям до нації". "Якщо ви вважаєте, що Московія є загрозою, задайте собі це питання: чому Німеччина витрачає на оборону менше 1,2% свого ВВП? Коли люди говорять про підрив альянсу НАТО, слід поглянути на тих, хто здійснює кроки, які роблять НАТО менш ефективним військово".

 

Але дипломатів, які палко сподіваються уникнути ще одного колапсу саміту найвищого рівні через витівки пана Трампа, ті листи дуже турбують.

 

"Европейці, як і багато хто в нашому міністерстві оборони, вважають, що є багато чого хорошого, до чого може привести цей саміт, якщо тільки вони зможуть не дати йому зійти з рейок", - сказав пан Чоллет. "Вони сподіваються провести саміт без непоправної шкоди, і тому той факт, що існують всі ці штормові хмари довкола НАТО і Трампа, справді викликає занепокоєння". 

 

Неповага пана Трампа до Европи та альянсу стала майже рутиною, що приводить деяких досвідчених дипломатів до жаху. Минулого тижня Джим Мелвілл, посол США до Естонії, розповів друзям та колегам, що він наприкінці цього місяця йде у відставку після більш ніж 30 років в МЗС, частково через мову президента. 

 

"Те, що президент США сказав, що Евросоюз "було створено для того, аби скористатися Сполученими Штатами, та залізти в наші копилки", або що "НАТО є таким же поганим, як НАФТА [Зона вільної торгівлі Північної Америки]" є не тільки фактично неправильним, але і доводить, що прийшов час піти ", - написав пан Мелвілл у своєму пості у Facebook. Він мав на увазі слова президента про Европу, які той сказав під час мітингу минулого тижня у Фарґо, штат Нью-Йорк, та його коментарі про НАТО, які він, як повідомляється, приватно висловив під час саміту G7.

 

Тим не менше, президент не є єдиним, хто вимагає значних військових витрат союзниками НАТО.

 

Джим Маттіс, міністр оборони США, написав минулого місяця листа до Ґавіна Вільямсона, міністра оборони Великої Британії, де сказав, що він "є стурбованим" тим, що військова сила Сполученого Королівства "є під загрозою ерозії", якщо вона не збільшить витрати, і попередив, що Франція може замінити Велику Британію у ролі "головного партнера" Сполучених Штатів, якщо Британія не інвестуватиме більше. Службовець Сполучених Штатів підтвердив зміст цього листа пана Маттіса, про що вперше повідомило видання "The Sun".

На фото: президент США та прем'єр-міністр Нідерландів

Другие материалы в этой категории: « K2_MORE_PREV Статті K2_MORE_NEX »

100 LATEST ARTICLES

AUTHORS & RESOURCES

Archive of articles