logo

Пятница, 19 июня 2020 12:08

ТРАМП ПРОСИВ ПРЕЗИДЕНТА КИТАЮ … ДОПОМОГТИ ЙОМУ НА ВИБОРАХ 2020 РОКУ

Josh Dawsey, The Washington Post, 17.06.2020 

 

Президент Трамп просив китайського президента, Сі Цзіньпіна, допомогти йому перемогти у президентських виборах 2020 року. Згідно з викривальними записами Джона Болтона, колишнього радника президента з питань нацбезпеки, про внутрішню кухню Білого Дому, під час ділового обіду на саміті минулого року Трамп сказав президентові Китаю, що збільшення закупівлі Китаєм сільсько-господарської продукції від американських фермерів суттєво покращить його шанси на виборах.

 

Під час зустрічі тет-а-тет на саміті G20 у червні 2020 року в Японії президент Сі Цзіньпін скаржився Трампові на критиків Китаю у США. Але, як пише Болтон у своїй книзі, що має вийти друком вже наступного тижня, «Трамп відразу ж вирішив, що Сі мав на увазі демократів. Він підтвердив, що з боку демократів відчувається велика ворожість».

 

«Потів він несподівано перейшов у своїй розмові до теми наступних президентських виборів у США, посилаючись на економічну спроможність Китаю вплинути на поточні виборчі кампанії, благаючи Сі забезпечити йому перемогу, — пише у книзі Болтон. — Він підкреслив важливість фермерів, а також що збільшення закупівлі Китаєм соєвих бобів та пшениці вплине на результати виборів. Я б надрукував точні слова Трампа, проте передпродажна цензура книги урядом вирішила інакше».

 

На тій же зустрічі Сі захищав будівництво Китаєм таборів для майже мільйона уйгурських мусульман у Сіньцзяні, і Трамп дав свою згоду. «За словами нашого перекладача, — пише Болтон, — Трамп сказав, що Сі треба продовжувати будувати ці табори, Трамп точно вважав це правильним рішенням».

 

Bolton Xi

 

Описаний Болтоном у книзі «Кімната, в якій це сталося: мемуари Білого Дому» епізод є дивовижно схожим на ті дії, які привели Трампа до процесу імпічменту після його спроби чинити тиск на українського президента та змусити його накопати бруд на свого суперника-демократа, Джозефа Байдена, в обмін на військову допомогу. Такі свідчення про Китай чітко резонують з новими попередженнями американської розвідки про іноземне втручання у листопадові вибори 2020 року, як це вже зробила Московія у 2016 році на користь Трампа.

 

Мемуари Болтона (592 сторінки тексту), які отримала The Washington Post, наразі є найсерйознішим та найкритичнішим викриттям президента зсередини його адміністрації, та ще й з боку консерватора, який десятиріччями працював в адміністраціях президентів-республіканців, і який є постійним учасником ефірів на Fox News. Ця книга показує Трампа «нестійким» та «неймовірно непоінформованим» верховнокомандувачем та виносить на огляд загалу цілу низку різких та проблемних конфліктів між президентом, його головними радниками та іноземними лідерами.

 

Книга «Кімната, в якій це сталося» є предметом щораз серйознішої судової тяганини між давнім «яструбом» консервативної міжнародної політики та Міністерством юстиції, яке у вівторок подало позов та хоче заблокувати публікацію книги, стверджуючи, що в ній є секретні матеріали. Адвокат Болтона ж каже, що в книзі немає жодної секретної інформації, і що вона пройшла дуже тяжкий процес цензури.

 

Сам Болтон каже, що книга базується на його записах та записах його колег, і містить деталі внутрішніх зустрічей та пряме цитування слів Трампа та інших. Посіпаки президента вже почали атаки на Болтона та його мотиви, зокрема описували його, як «Болтон-бестселлер».

 

Прохання про допомогу Сі у виборах є одним із багатьох прикладів, описаних Болтоном, в яких Трамп просить про послугу чи шукає схвалення в авторитарних лідерів. Болтон далі пише, що багато з цих лідерів були лише радими використати президента США та спробувати маніпулювати ним, часто просто користаючи з його різноманітних вподобань.

 

Наприклад, в одній телефоній розмові у травні 2019 президент Московії, Владімір Путін, порівняв опозиційного лідера у Венесуелі — Хуана Ґуайдо з кандидаткою в президенти від демократів — Гілларі Клінтон. Болтон назвав це «зразковим прикладом ще радянської пропаганди» на користь венесуельського лідера — Ніколаса Мадуро. Путін згодом казав, пише Болтон, що «ці слова переконали Трампа».

 

У травні 2018, пише далі колишній радник, уже турецький президент — Реджеп Таїп Ердоган передав Трампові записку про невинуватість турецької фірми, яку через порушення іранських санкцій розслідував американський прокурор Південного округу Нью-Йорку.

 

Bolton Erdogan

 

«Трамп тоді запевнив Ердогана, що потурбується про це. Він пояснив, що прокурори Південного округу були людьми Обами, і що проблема вирішиться, щойно їх замінять на його людей».

 

Болтона так насторожило захоплення Трампа робити послуги таким автократам, як Ердоган чи Сі, що він навіть зустрівся з генеральним прокурором Вільямом Барром у 2019 році, щоби поговорити про це. Болтон пише, що Барр також занепокоївся тим, які наслідки матиме така поведінка Трампа. 

 

У своїй книзі колишній радник з питань нацбезпеки підтверджує те, про що раніше цього року говорили демократи та свідки у засіданнях Конгресу під час процедури імпічменту президента. Болтон пише, що Трамп зациклився на брехливому звинуваченні його юриста Рудольфа Джуліані про Україну. Той казав, що Україна хотіла заподіяти шкоди президентові США та доводив існування вигаданої змови.

 

Контрольована демократами Палата Представників Конґресу в січні оголосила Трампові імпічмент через зловживання владою та перешкоджання роботі Конґресові, але потім контрольований республіканцями Сенат наступного ж місяця виправдав президента. Болтон відхилив запити демократів свідчити без повістки.

 

Болтон замовчує, чи сам він вважає дії Трампа стосовно України підставами для імпічменту, зате глибоко критикує те, як демократи керували самою процедурою. Попри це Болтон пише, що вважає рішення Трампа затримати військову допомогу та чинити тиск на новообраного президента України Володимира Зеленського «дуже тривожним», і що він намагався протидіяти цьому, звертаючи на це увагу Барра та офісу юриста Білого Дому.

 

Bolton Ze

 

«Я вважав цю справу достатньо поганою політикою, яка є сумнівною з точки зору закону та зовсім неприйнятною з точки зору президентської поведінки».

 

У своїй книзі Болтон описує, як поведінка Трампа збивала з пантелику його радників, і як багато працівників Білого Дому, зокрема керівник апарату Джон Келлі, і держсекретар Майк Помпео, і навіть сам Болтон, думали над відставкою через огиду до президента чи повне розчарування в ньому. Навіть деякі його найвірніші радники поза очі несхвально говорили про нього. 

 

«Що якби в нас була така ж криза як 9/11 і така поведінка президента?» — процитував Келлі пан Болтон у своїй книзі, згадуючи епізод, як той думав про відставку.

 

«Він сумнівався у мотивах людей, бачив теорії змов там, де їх немає, абсолютно не знав, як керувати Білим Домом, не кажучи вже про весь федеральний уряд», - пише Болтон та додає, що президент завжди довіряв «особистому інстинкту» та шукав можливостей для «справжнього реаліті-шоу».

 

Враховуючи посаду Болтона в Білому Домі, книга велику увагу приділяє різноманітним епізодам та рішенням з міжнародної політики — від України й Венесуели і до Північної Кореї та Ірану.

 

Болтон перераховує численні особисті розмови Трампа з іншими лідерами, які вказують на брак його знань. Він згадує, як Трамп питав Келлі, чи є Фінляндія частиною Московії. А на зустрічі 2018 року з тодішнім прем’єр-міністром Великої Британії, Терезою Мей, на її слова про те, що Велика Британія є «ядерною державою», Трамп спитав: «О, ви хіба володієте ядерною зброєю?». Болтон запевняє, що це питання про країну, яка вже давно має власний ядерний арсенал, «зовсім не було жартом».

 

Колишній радник з питань нацбезпеки з огидою коментує у книзі дії Трампа, та зі справжнім полегшенням говорить про ті випадки, коли радникам вдавалося запобігати катастрофі. Під час саміту НАТО влітку 2018 року Трамп вирішив сказати американським союзникам, що США вийдуть з НАТО, якщо ті до січня суттєво не збільшать витрати на оборону.

 

«Ми підемо і не захищатимемо тих, хто нічого не платить», - цитує Трампа пан Болтон.

 

Болтон намагався запобігти цій створеній Трампом загрозі і ще більш розхвилювався, коли той спитав його: «Хочеш зробити щось, що увійде в історію?».

 

Під час одної наради з питань торгівлі Трамп розгнівався, коли радники почали обговорювати Японію та альянс, та почав згадувати Перл Гарбор.

 

Також, у книзі наведено приклади того, як найближчі радники президента різко критикували його поза очі, зокрема й Помпео.

 

Після того, як Трамп поговорив телефоном з південнокорейським президентом напередодні синґапурського саміту з Північною Кореєю у 2018 році, і Помпео і Болтон презирливо відгукнулися про манеру розмови президента. Держсекретар, слухаючи ту розмову телефоном з Близького Сходу, сказав Болтону, що в нього «ледь не зупинилося серце в Саудівській Аравії». Болтон сказав, що вона розчарувала і його, та назвав її «практично смертельною».

 

Автор книги приписує президентові цілу серію шокуючих заяв. Трамп називав вторгення у Венесуелу «крутою ідею», а саму цю країну «справжньою частиною Сполучених Штатів». Болтон каже, що Трамп продовжував плутати своїми заявами теперішнього та колишнього президентів Афґаністану, просив японського прем’єр-міністра — Сіндзо Абе допомогти йому досягти угоди з Іраном. А ще американський президент казав Сі Цзіньпіну, що американці закликають його змінити конституцію, щоби він міг пробути президентом більше двох термінів.

 

У книзі також описується, як на зустрічі у Нью Джерсі влітку 2019 Трамп сказав, що журналістів треба ув’язнити, щоб вони тоді були змушеними видати свої джерела: «Цих людей треба стратити. Вони є негідниками», - сказав Трамп згідно зі спогадами Болтона.

 

Колишній радник з нацбезпеки детально описує ворожнечу та взаємні наклепи між радниками президента, а також зі зневагою згадує спроби зятя Трампа — Джареда Кушнера втрутитися у внутрішні та закордонні справи країни. Болтон різко описує майже всіх радників, зокрема Помпео, міністра фінансів Стівена Мнучіна, колишнього міністра оборони Джима Маттіса та колишнього посла в ООН Ніккі Гейлі. На противагу цьому, себе Болтон схоже хвалить і визнає за собою небагато помилок.

 

Він описує Трампа злочинно безвідповідальним та байдужим стосовно порушень людських прав та свобод. Болтон пише, що під час ділового обіду на зустрічі G20 В Осаці у 2019 році, на якому були лише перекладачі, Сі пояснив Трампові, «чому він почав будівництво концентраційних таборів» у північнозахідному регіоні Китаю, де уряд Сі утримує уйгурську національну меншину.

 

За словами Болтона, американський перекладач сказав, що Трамп схвалив будівництво таких таборів. Працівник Ради з питань національної безпеки США, Метт Поттінґер, який вороже ставиться до Китаю, сказав Болтону, що щось схоже Трамп говорив і під час своєї подорожі до Китаю в 2017 році.

 

Для американського президента, як пише Болтон, найважливішою з поміж усіх була одна мета: забезпечити собі другий президентський термін.

 

«Мені важко визначити хоч якесь важливе рішення Трампа під час моєї роботи, яке б не було викликаним його думками про переобрання», — пише Болтон.

 

За його словами, Трамп сказав, що хотів вивести війська з Афґаністану вже на другий рік своєї каденції, а не на третій, щоб таким чином мати змогу звинуватити свого попередника у розв’язанні війни. А на зустрічі зі своїми головними радниками у 2018 році він кричав про стіну на кордоні з Мексикою та пояснював, чому незаконну імміграцію звідти потрібно припинити, і навіщо будувати стіну.

 

«Мене обрали через ці питання, а тепер мене вже не виберуть», — сказав Трамп, лякаючи всіх довкола.

 

Болтон пише, що попри свої гучні виступи на публіці Трамп, коли доводилося вирішувати складні політичні питання, поводився невпевнено, дратівливо та зовсім неспокійно.

 

Наприклад, через своє бажаня задобрити флоридських республіканців, майже весь 2018 рік Трамп твердо говорив про потребу позбавити Мадуро влади. Але за словами Болтона, коли президенту представили можливість підтримати Ґуайдо, який оголосив себе президентом Венесули у січні вже 2019 року, той став сумніватися та хвилюватись. Хоча Трамп і погодився на пропозицію Болтона заявити про визнання США повноважень Ґуайдо, а не Мадуро, вже через 30 годин Трамп почав сумніватися та боятися, що Ґуайдо виявиться слабким «пацаном» порівняно зі «суворим» Мадуро і почав думати про зміну курсу. «Це просто в голові не поміщається», — пише Болтон у книзі.

 

Описуючи події у Білому Домі щодо Московії, Болтон пише, що президент постійно досить імпульсивно та грубо виступав проти американської політики, скерованої на протистояння московській агресії та на запровадження санкцій проти ворожої поведінки Путіна.

 

Болтон неохоче пояснює симпатію Трампа до Путіна. Але книга показує досить тривожну та беззаперечну нехіть президента проводити політику, скеровану на стримання аґресії Московії. Він детально описує події, які призвели до різко розкритикованого всюди гельсінського саміту у липні 2018 року, коли Трамп підтримав Путіна та виступив проти заяв розвідки США про втручання Москви у президентські вибори 2016 року.

 

«Навряд чи так можна ставитись до Московії, і Путін певно сам реготав, коли зрозумів, що йому все зійшло з рук у Гельсінкі», — пише Болтон.

 

Bolton Pu

 

Незабаром, після призначення у Білий Дім, Келлі попередив Болтона. «Ви навіть не уявляєте, як мені хочеться втекти звідси», — сказав він за словами Болтона. - Це дуже погане місце для роботи, ви це скоро зрозумієте».

 

У своїй книзі Болтон багато разів описує, як Трамп та його головні радники постійно ворогували між собою, обріхували один одного та маневрували заради власної вигоди.

 

Одного разу Болтон дізнався, що Кушнер збирається дзвонити міністру фінансів Туреччини, бо той теж був зятем президента Ердогана.

 

«Я поінформував Помпео та Мнучіна про цей новий «зятівський дипломатичний канал», і вони обидвоє просто розгнівалися, — пише Болтон, — бо це був ще один приклад того, як Кушнер вів міжнародні перемовини, хоч і не мав на це права (і все це на фоні ніколи неготового мирного плану для Близького Сходу)».

 

Досить довгий період часу Трамп продовжував говорити різним радникам, що вони відповідають за політику стосовно кордонів. Одного дня у 2018 році Келлі нібито дізнався, що Кушнер зайшов в Овальний кабінет і сказав, що дзвонить мексиканським урядовцям.

 

«Чому Джаред дзвонить мексиканцям?», — голосно спитав Келлі. «Бо я попросив його. Як ще ми можемо зупинити ті каравани?» — відповів Трамп.

 

Bolton Jared Ivanka

 

У листопаді 2018 року Трамп попав в опалу через написання виправдовувального листа про саудівського наслідного принца — Мохаммеда бін Салмана, якого звинувачували у вбивстві дописувача Washington Post — Джамаля Хашоґджі. Але, згідно зі словами Болтона, головною метою цього офіційного листа було відвернути увагу від історії з Іванкою Трамп, яка тоді використала свою особисту електронну пошту для урядових справ.

 

«Це відверне їхню увагу від Іванки, — сказав Трамп, згідно з книгною Болтона. — Якщо я зачитаю цю заяву сам, то це точно відверне увагу від скандалу з Іванкою».

 

Болтон не раз описує в книзі, як Трамп кидається на військове командування вимагаючи вивести вояків з Близького Сходу, Африки та Европи. «Я хочу вивести їх з усіх місць», - сказав Трамп під час зустрічі з вояками, які вимагали від нього чіткіших позицій, у своєму ґольф-клубі в Бедмінстері, штат Нью-Джерсі.

 

Під час ще одного епізоду у 2018 році Трамп сказав Маттісу, що Московія має зайнятися «Ісламською Державою».

 

«Від нас до них аж сім тисяч миль, але ми досі є їхньою мішенню», — сказав Трамп, згідно з книгою. — Вони дістануться до наших берегів. Вони говорять про це. Це жах. В якийсь момент ми муситимемо вибиратися з цього».

 

Описуючи конфлікт в Афґаністані, Трамп сказав: «Цю війну розпочав один дурень на ім’я Джордж Буш».

 

Трамп неодноразово говорив Маттісу, що давав йому шанс, який той змарнував.

 

«Я дав тобі, що ти просив. Я дав тобі необмежену владу, жодних бар’єрів. А ти програєш. Твоєї дупи тут більше не буде. Ти не впорався», — сказав Трамп.

 

Бажаючи подружитися з північнокорейським лідером — Кім Чен Ином, Трамп вирішив зробити йому деякі американські подарунки, хоча ці подарунки порушували санкції США, які і так згодом мали скасувати, пише Болтон.

 

Згадуючи зустріч Трампа з Кімом у Синґапурі на першому в історії саміті президентів США та Північної Кореї, Болтон нищівно критикує дипломатичний підхід Трампа через те, що президента США мало хвилювали деталі спроб ядерного роззброєння, адже він вважав цю проблему «вправою для публіки».

 

Bolton Kim

 

Він детально описує і те, що говорили Кім, Трамп та їхні радники, змальовуючи таким чином досить точну картину цієї історичної події.

 

«Трамп сказав мені, що … він готовий просто підписати загальне комюніке, провести прес-конференцію, оголосити про перемогу та нарешті покинути місто», — пише Болтон.

 

В наступні місяці після саміту, пише Болтон, Трамп дуже сильно цікавився, чи Помпео під час своєї наступної ж після президентської поїздки до Північної Кореї передав Кіму CD-диск «Rocket Man» з автографом Елтона Джона. До того Трамп критикував і називав північнокорейського лідера «Little Rocket Man», та згодом він намагався переконати Кіма, що це було виявом приязні.

 

«Трамп схоже так і не зрозумів, що Помпео навіть не бачив Кім Чен Ина під час своєї подорожі, коли питав, чи держсекретар передав той компакт-диск, — пише Болтон. — Помпео нічого не передав. І наступні кілька місяців головним пріоритетом Трампа було передати диск Кіму».

 

Переклад українською — Петро Козак

Bolton book

Другие материалы в этой категории: « K2_MORE_PREV Статті K2_MORE_NEX »

100 LATEST ARTICLES

AUTHORS & RESOURCES

Archive of articles