logo

Пятница, 03 июля 2020 11:08

ГОЛОВА НБУ, ЯКІВ СМОЛІЙ, ПОДАВ У ВІДСТАВКУ, ПОСКАРЖИВШИСЬ НА ПОЛІТИЧНИЙ ТИСК

Ben Hall, Roman Olearchyk, The Financial Times, 02.07.2020

Голова центробанку України подав у відставку, заявивши, що на нього здійснювали "систематичний політичний тиск", який заважав йому виконувати свою роботу.

 

Відхід Якова Смолія з посади голови Національного Банку України є серйозним ударом по авансу довіри до президента Володимира Зеленського стосовно його реформ, і може поставити під загрозу нещодавно погоджену допомогу МВФ обсягом $5,000,000,000  у той час як ця країна оговтується від економічних наслідків коронавірусу.

 

"Це рішення ухвалено як відповідь на систематичний політичний тиск, який заваджав виконанню моїх обов'язків голови установи", — написав пан Смолій у своєму твіті. "Нехай це буде попередженням для спроб підірвати інституційну незалежність центробанку".

 

Валерія Гонтарєва, попередниця пана Смолія на посаді голови НБУ, заявила, що його від'хід є "катастрофою".

 

"НБУ - це останній бастіон реформ в Україні", — сказала вона.

 

У своїй спільній заяві у Twitter, посли країн G7 в Києві попередили пана Зеленського після заяви про відставку пана Смолія. "Підрив цієї важливої ​​інституції буде великим кроком назад і загрожує довірі та підтримці реформам в Україні", - написали вони.

 

«НБУ як інституція має найбільшу довіру серед іноземних інституційних інвесторів. Страшні новини для України", — заявив у своєму твіті Тімоті Еш з “BlueBay Asset Management”. «Майбутнє програми МВФ мусить бути під сумнівом. Критично важливо, хто заступить на посаді Смолія».

 

Пан Зеленський є колишнім телевізійним коміком, якого торік обрали президентом через його обіцянку побороти корупцію та модернізувати економіку. Але в березні він зігнав з посади своїх прем'єр-міністра та міністра економіки з американською освітою, а також реформаторського генерального прокурора, що створило серйозні сумніви у його зобов'язанні очистити країну.

 

НБУ є одним з небагатьох поважних державних органів, який має довіру міжнародних інвесторів і західних донорів Києва за його приборкання інфляції та стабілізацію економіки після московської анексії Криму та розпалення заколоту на сході країни у 2014 році.

 

НБУ також очолив очищення нефункційної та корумпованої банківської системи України, закривши десятки установ. НБУ націоналізував «ПриватБанк» — найбільший комерційний банк України після того, як регулятори знайшли величезну діру в його балансі через корупційні позики. Зважаючи на системне значення «ПриватБанку», його довелося рекапіталізувати, що обійшлося платникам податків у 7% ВВП.

 

Банк був власністю кількох партнерів та Ігора Коломойського, впливового олігарха та прихильника пана Зеленського. Зараз пан Коломойський веде кампанію про визнання націоналізації того банку незаконною в судах.

 

У грудні НБУ опублікував заяву, в якій попередив про кампанію залякування центробанку.

 

«Терор і тиск на НБУ — на установу, правління та його колектив — тривають. Вчора і сьогодні це набуло форми особистого переслідування працівників та сімей працівників НБУ. Ми є  обуреними тим, як платні "організатори" таких мітингів спотворюють демократичне право громадян на свободу слова та волевияв своїх поглядів, слугуючи конкретним бізнес-інтересам".

 

«Центробанк був під атакою ще з самих президентських виборів», — сказала пані Гонтарєва. «А щойно Україна отримала транш допомоги МВФ, то атаки зросли. Зеленський та його команда давно хотіли цієї відставки».

 

Парламент України нещодавно ухвалив закон щодо забезпечення банківського очищення, що було умовою МВФ для надання допомоги, але цей закон оскаржує пан Коломойський в конституційному суді України.

 

«Ділова спільнота зараз є серйозно стурбованою про незалежність Національного Банку та продовження програми МВФ», — сказав Енді Гандер, президент Американської торгової палати в Україні. «Пан Смолій мав велику повагу серед міжнародного бізнесу й інвесторів за його чудові результати. Момент цього несподіваного кроку не міг статися ще в гірший час — в час, коли економіка України перебуває в занепаді».

 

Пан Еш зазначив, що відставка голови НБУ відбулася під час продажу Києвом нових 12-річних еврооблігацій.

 

"Інвестори сидітимуть на пакетах облігацій та дуже перейматимуться тим, що відбувається", — сказав пан Еш.

 

переклад українською — John Lemberg

Другие материалы в этой категории: « K2_MORE_PREV Статті K2_MORE_NEX »

100 LATEST ARTICLES

AUTHORS & RESOURCES

Archive of articles