logo

Monday, 12 March 2018 12:20

ПРОФЕСІЙНО ПРО МАЙБУТНЄ. ЩО НАС ЧЕКАЄ У НАСТУПНІ 50 РОКІВ

Доктор Немо, Radio Lemberg, 12.03.2018

 

Передбачення майбутнього в усіх релігіях вважається посяганням на промисел Творця, і нібито люди мали таку опцію, включно з точним знанням свого життя та долі. Забрано це чи є можливість розвинути дар передбачення як нормальну здатність в Homo Sapientis— невідомо, тому прогнозування майбутнього завжди цікавитиме й вабитиме невідомими горизонтами та перспективами. 

 

Спробуємо дати огляд кількох гуру цієї справи, а разом з цим і їхніх прогнозів. Інша справа, що свіжий погляд на старі речі бажаний. Сам технопрогноз справа добра, базується на аналітиці та здоровому глузді, а от перебачити, як ці технології покращать чи погіршать екологію, довкілля, життя — доволі складно, як і все, що випробовується часом та практикою. За Лемом, спочатку треба придумати термін, а вже потім проходить його матеріалізація. От наприклад слово ІНТЕРНЕТ точно потребує нового змістовного терміну, оскільки втратило описову суть процесів (ну яке ж це міжмережеве з’єднання), по факту це вже ГЛОБАЛНЕТ. Так само і з сонячною енергією — поки що ми можемо лише накопичувати електричну енергію, індуковану сонячними променями, а от коли дійсно сонячна енергія буде в вигляді якоїсь субстанції типу холодної сонячної плазми, тоді й назва буде правильною...

 

Не так вже й багато професійних мрійників та конструкторів майбутнього.

 

Маск бачить людей, які колонізують Марс, зосередивши зусилля на техзасобах досягнення цього, навіть його червоний роадстер літатиме навколо планет сонячної системи, маючи на борту голографічні архіви основних досягнень земної цивілізації, Курцвейл більше говорить про удосконалення людей та перетворення їх у суперкіборгів, які матимуть змогу змінювати свою форму та неминучу сингулярність, Дейв Еванс говорить про жадану та фантастичну для нас телепортацію, Мічіо Кайку веде ретельний хронометраж наукових відкрить та напрямів які з цим відкриваються. Водночас всі футурологи сходяться на думці, що створення Штучного інтелекту є неминучим, з новим набором загроз і винахід на порядки перевершить свого творця. А ще всі вони переконані: щоб вижити, нам доведеться удосконалюватись – не лише друкувати собі органи на 3D-принтері, а й ставати кращими та сильнішими завдяки чіпам, які стимулюватимуть роботу мозку чи нанороботам.

 

РЕЙ КУРЦВЕЙЛ

 

kurzweil

 

Всесвітньовідомий техно-футуролог, Технічний директор Google, Зараз він є одним із головних дослідників сучасних досягнень в царині штучного інтелекту. 

 

Курцвейл публікує свої прогнози з 1990-х років, багато з них стали академічними. Коли ще п’ять років тому він частіше оперував тривалими періодами (2030-ті роки, 2040-ві роки), то в останнім часом в припущеннях науковця з’явилась хронологічна послідовність. Можливо, на точність вплинула його робота в найбільшій інтернет-компанії, де футуролог опинився на передовій багатьох іноваційних розробок. Курцвейл ніби запрошує до інтелектуальної гри cкласти пазл — картину майбутнього з його старих і нових передбачень. Якщо зібрати всі прогнози, зроблені за 20 років в книгах, блогах, ітерв’ю і лекціях, можна помітити, що майбутнє з 2019 по 2099 Рей розписав буквально по роках.

 

2019 – Дроти та кабелі для персональних і периферійних пристроїв будь-якої галузі відійдуть в минуле. 

 

2020 – Персональні комп’ютери досягнуть розрахункової потужності, рівноцінної мозковій потужності людини. 

 

2021 – Бездротовий доступ до інтернету покриє 85% поверхні Землі. 

 

2022 – В США та Європі приймуть закони, які регулюватимуть відношення людей і роботів. Діяльність роботів, їх права, обов’язки та інші обмеження буде формалізовано. 

 

2024 – Елементи комп’ютерного інтелекту стануть обов’язковими в автомобілях. Людям заборонять сідати за кермо авто, не устаткованого комп’ютерними помічниками. 

 

2025 – Поява масового ринку гаджетів-імплантів. 

 

2026 – Науковий прогрес дозволить впливати на розмірність часу, коли за одиницю часу зможемо продовжувати своє життя на більший час, ніж насправді (Doctor Nemo: будь-який нейротроп, особливо LSD, давно надає таку можливість, є навіть термін «психонавти» та його адепти, а в Лема є цілий опус про це

 

2027 – Персональний робот, здатний на повністю автономні складні дії, стане таким же звичайним предметом, як холодильник чи кавоварка. 

 

2028 – Сонячна енергія стане настільки дешевою, що задовільнить всю сумарну енергетичну потребу людства.

 

2029 – Комп’ютер зможе пройти тест Тюрінга, доводячи наявність в нього розуму, в нашому розумінні цього слова. Це буде досягнуто завдяки комп’ютерній симуляції мозку людини.

 

2030 – Розквіт нанотехнологій в промисловості, що приведе до значного здешевлення виробництва всіх продуктів.

 

2031 – 3D-принтери для друку людських органів будуть використовуватися в лікарнях будь-якого рівня.

 

2032 – Нанороботи почнуть використовуватися в медицині. Вони зможуть доставляти поживні речовини до клітин організму і видаляти відходи. Вони також зможуть детально сканувати мозок людини, що дозволить зрозуміти деталі його роботи.

 

2033 – Самокеровані автомобілі заповнять дороги.

 

2034 – Перше побачення людини зі штучним інтелектом. Фільм «Вона» в удосконаленому варіанті: віртуальну кохану можна устаткувати «тілом», проектуючи зображення на сітківку ока, — наприклад, з допомогою контактних лінз чи окулярів віртуальної реальності.

 

2035 – Космічна техніка стане достатньо розвинутою, щоби забезпечити постійний захист Землі від загрози зіткнень з астероїдами.

 

2036 – Використовуючи підхід до біології, як до програмування, людству вперше вдасться запрограмувати клітини для лікування хвороб, а використання 3D-принтерів дозволить вирощувати нові тканини та органи.

 

2037 – Гігантський прорив в розумінні таємниці людського мозку. Буде визначено сотні різноманітних субструктурних зон з спеціалізованими функціями. Деякі з алгоритмів, які кодують розвиток цих мозкових зон, буде розшифровано та включено до нейронних мереж комп’ютерів.

 

2038 – Поява роботизованих людей, продуктів трансгуманних технологій. Їх буде обладнано додатковим інтелектом (наприклад, орієнтованим на конкретну вузьку галузь знань, повністю охопити яку людський мозок не здатен) і різноманітними опціями-імплантами — від очей-камер до додаткових рук-протезів.

 

2039 – Наномашини будуть імплануватися просто в мозок і забезпечувати автономний вхід - вихід сигналів з клітин мозку. Це приведе до віртуальної реальності «повного занурення», яка не потребує жодного додаткового устаткування.

 

2040 – Пошукові системи стануть основою для гаджетів, які будуть вживлятися в організм людини. Пошук буде здійснюватися не лише за допомогою мови, але й самих думок, а результати пошукових запитів будуть виводитися на екран тих же лінз чи окулярів (Doctor Nemo: вже сьогодні є прототипи фізіологічного виведення зображень включно з 3D).

 

2041 – Пропускна здатність інтернету стане в 500 млн раз більшою, ніж сьогодні.

 

2042 – Перша потенційна реалізація безсмертя – завдяки армії нанороботів, яка буде доповнювати імунну систему та «вичищати» хвороби (Doctor Nemo: хоч справжнє безсмертя слід розуміти під способом збереженням особистості, можливо й в іншому тілі, от тут тема для фантастів на всі ці роки…).

 

2043 – Людське тіло зможе приймати будь-яку форму, завдяки великій кількості нанороботів. Внутрішні органи будуть заміняти кібернетичними пристроями значно ліпшої якості.

 

2044 – Небіологічний інтелект стане в мільярди разів розумнішим, ніж біологічний.

 

2045 – Настане технологічна сингулярність. Земля перетвориться в один гігантський комп’ютер. Футуролог передбачає, що коли людина перенесе свою свідомість у «хмару» то зможе розвантажити мозок. Це, на думку експерта, приведе до збільшення неокортекса – нових областей кори головного мозку, які у людини відповідають за сенсорне сприйняття, усвідомлене мислення, мову, здібності до мистецтв та почуття гумору.

 

2099 – Процес технологічної сингулярності розповсюдиться на весь Всесвіт.

 

ДЕЙВ ЕВАНС

 

FutureEvans

 

Дейв Еванс є головним технологом у «Cisco» – компанії, яка є найбільшим виробником мережевого обладнання. У компанії Еванс займає ще одну важливу посаду – він футуролог – людина, яка має прогнозувати розвиток майбутнього, враховуючи технічні та економічні тенденції. Цим Еванс займається досить успішно, адже всій його прогнози збуваються, хоча не завжди в точні терміни.

 

Так, він перший заговорив про ЗD-комп’ютери, які друкуватимуть буквально все. Ці пристрої в майбутньому мають вирішити проблеми покупки одягу, алергіків та медицини загалом. Також він передбачав створення «хмар даних».

 

Останній свій публічний прогноз він робив у 2010 році. І хоча Дейв Еванс зазвичай не любить обмежувати свої прогнози точними датами, кілька він таки назвав.

 

Футуролог вважав, що до 2016 року інформація, що передається в Інтернеті, буде вимірюватися у зеттабайтах. Для наочності: 1 зеттабайт - це 20 стопок книг, де висота однієї дорівнює відстані від Землі до Плутона. Якщо 1 гігабайт - це чашка кави, то зеттабайт - Велика Китайська стіна.

 

До кінця 2016-го річний світовий IP-трафік мережі Інтернет справді досягнув 1,1 ЗБ.

 

А ще Еванс зазначив, що до 2020 року до Інтернет мережі буде підключено близько 50 мільярдів пристроїв, і це будуть не лише комп'ютери, ноутбуки, планшети і смартфони. В майбутньому не тільки кожен пристрій (холодильник, наприклад), а й аксесуар одягу, та і сам одяг, буде мати доступ до мережі. Це здається досить дивним, але вже зараз датська скотарська компанія одержує через Інтернет по 200 МБ даних у рік від чіпа, закріпленого в обідку кожної корови в їх череді. Як і більшість футурологів, Дейв Еванс також говорить про створення штучного інтелекту, який перевершить людський розум.

 

Він спрогнозував, що до 2020 року можна буде створити комп’ютер з надлюдською свідомістю. Йдеться також про створення «віртуальних людей», які володіли б автоматичним набором емоцій, жестів і реакцій. Вони, за словами Еванса, вмітимуть розпізнавати мову і запам’ятовувати попереднє спілкування. Вже зараз під опис «віртуальних людей» підходять численні боти, які копіюють ті ж дії та мову, що і звичайний користувач. А робот Софія, яка вже отримала підданство Саудівської Аравії, вчиться і адаптується до поведінки людей та до співпраці з ними. Це яскравий приклад першого кроку в напрямку створення супер ШІ. Також за прогнозами до середини 2020-х років з’являться квантові комп’ютери. Еванс говорить про їхню модифікацію: квантовий комп’ютер розміром з молекулу, який матиме величезну обчислювальну потужність. Наразі розробки в напрямі квантових комп’ютерів вже досягли результатів – у лютому 2018 року компанія Intel представила громадськості програмований квантовий комп’ютер, що працює на кремнієвому чіпі.

 

Також головний футуролог Cisco вважає, що до 2025 року роботів буде більше, ніж людей в розвинених країнах. А до 2035 року роботи зможуть замінити людину на будь-якій роботі - починаючи, скажімо, прибиранням території, закінчуючи медициною. Вже приблизно у 2090 році, на думку футуролога, стане можливим те, про що мріяли всі діти в дитинстві, після перегляду фантастичних фільмів, - телепортація. За 70 років люди телепортуватимуть неорганічні об’єкти, а через 140 років розроблена технологія, дозволить телепортувати людину. Але сам процес стикатиметься з масою етичних проблем, адже телепортація – це не переміщення людини, а умовно кажучи, руйнування людини в одному місці і відтворення її в іншому. Дейв Еванс не називає точну дату, але говорить, що з часом перемістити людський мозок у більш витривалий та сильний механічний пристрій буде не просто зручно, а і логічно, адже тоді свідомість існуватиме у практично вічному корпусі, який не зношуватиметься.

 

Попри все, Еванс налаштований позитивно і не вважає, що ро´боти витіснять людину з Землі чи те, що вони замінять людину на всіх робо´тах. Він погоджується, що роботи займатимуть багато посад, які займає зараз людина, але зазначає, що наразі хвилюватись немає причин, адже 10 найзатребуваніших професій майбутнього ще навіть не виникли. Адже всього кілька років тому так само не існувало професії веб-дизайнера.

 

ІЛОН МАСК

 

FutureMusk

 

Ілон Маск винахідник, мільярдер та засновник «SpaceX». На його думку, майбутнє людства у колонізації інших планет – першої такою планетою буде Марс. Кілька років томувін прогнозував, що вже у 2018 році люди будуть літати в космос на багаторазових ракетах. В 2015 році на The Late Show Mack анонсували, що чого компанія SpaseX створить ракету, як зможе злітати в космос, а після того безпечно приземлиться на Землі. Поки що компанія відправила у космос лише ракету Falcon Heavy, всередину якої помістили електрокар Tesla. До колонізації Марсу ще далеко, але успішний запуск цієї ракети - це крок до великих цілей, таких як запуск важчих супутників на орбіту та, зрештою, відправлення людей в глибокий космос. Унікальність ракети полягає в тому, що це найпотужніша ракета, яку тільки відправляли в космос. На думку Ілона Маска, вже у 2024 році штучний інтелект (ШІ) буде нести реальну загрозу людству.

 

Цікаво, що найгучніші попередження про можливі загрози розробок в області штучного інтелекту лунають саме від тих, хто працює в цьому напрямку або інвестує в нього. Так, минулого року з подібною заявою виступив і Маск. Він вважає, що ШІ «потенційно небезпечніший, ніж ядерна зброя» і це може бути найбільшою загрозою для людства, як цивілізації. Адже держави будь-якою ціною будуть намагатись перевершити одна одну в області вивчення і створення ШІ.

 

За передбаченням Маска, у 2025 році люди висадяться на Марсі. Вже в 2019 планує пробний запуск DraconHeavy до Марсу, вважає що сценарій розвитку Третьої Світової Війни може все пришвидшити...

 

Винахідник планує відправити експедицію, яка створить на «червоній планеті» умови для колонізації.

У 2027 році електрокари не лише замінять звичайні авто, а й весь транспорт працюватиме на електриці і буде автономним. Маск вважає, що технічно це вже можливо, тепер це потрібно закріпити до законодавчому рівні. Хоча в цьому футуролог Дейв Еванс не до кінця погоджується з винахідником. Останній говорить, що етична сторона питання не зовсім опрацьована, адже коли автопілот муситиме обирати «або вбити подружню пару, яка переходить дорогу, або свого пасажира (у випадку зупинки), він не зможе послати запит у командний центр». Це має бути прописане у його програмі наперед. Хоча і тут Макс пропонує вирішення. На заміну звичним наземним дорогам – підземні тунелі, які пролягатимуть під мегаполісами і з’єднуватимуть міста. Вони матимуть кілька рівнів і в тунелях можна буде розвивати швидкість до 200 кілометрів на годину. У 2033 році, за прогнозами Маска, сонячна енергія стане основним енергетичним ресурсом. Ще у 2013 році Маск заявив, як голова SolarCity, що через 20 років сонячна енергія стане основною і «поб’є все голими руками, включаючи природний газ». Але він додав, що якщо таке не станеться, то погані наші справи. У 2040 році люди побудуть колонію на Марсі.

 

Посилаючись на успіхи SpaseX, Маск прогнозував ріст компанії приблизно втричі. І до того, на планеті вже буде існувати колонія з тисячами, навіть десятками тисяч резидентів. Також у 2040 році штучний інтелект, за прогнозами Маска, стане розумнішим за людину остаточно і він справлятиметься з будь-якими завданнями краще за людину.

 

У 2060 році Марс вже населятиме більше мільйона людей. До цього часу винахідник уявляє планету вже обжиту, а нові і нові резиденти будуть прибувати на неї пасажирськими космічними кораблями SpaceX


Також Ілон Маск, як і багато футурологів, вбачає майбутнє людства у злитті біологічного розуму зі штучним. Широкосмуговий інтерфейс, який підключатиметься до мозку, на його думку, посприяє досягненню симбіозу між людиною і машинним розумом. Це може бути одним з варіантів вирішення проблеми контролю машин та сенсу життя у людей, коли машини замінять людей на багатьох посадах.

 

МІЧІО КАЙКУ

 

FutureKaiku

 

Відомий член наукового співтовариства Мічіо Каку, фізик-теоретик, один із розробників теорії струн заявив, що знайшов докази того, що існує Вища Істота, яка керує всім.

 

Мічіо Каку обіймає посаду професора теоретичної фізики у коледжі та університеті міста Нью-Йорк. Його технічні книги з фізики є обов'язковими у всьому світі для аспірантів найважливіших лабораторій з фізики. Каку часто з'являється в американських ЗМІ як коментатор-фахівець, Періодично оновлює книгу «Майбутнє розуму», де аналізує відкриття та тренди, які повстають за горизонтом.

 

На його думку, теоретичне існування частинок, відомих як елементарні піврадіальні тахіони (primitive semi-radius tachyons), є серйозним аргументом на користь існування Бога.

 

Тахіони — гіпотетичні частинки, що рухаються із швидкістю, більшою за швидкість світла у вакуумі.

 

Після теоретичних досліджень Каку заявив, що фізичну реальність, у якій ми живемо, можна описати чимось подібним, як Матриця з однойменного фантастичного фільму: «Я прийшов до висновку, що ми живемо у світі, який функціонує за правилами, створеними зовнішнім розумом», – заявив науковець.

 

Каку також заявив, що у нашому світі немає жодної випадковості, а все підкорюється строгим правилам. На його думку, тільки існування Бога може пояснити такий стан речей: «Мені абсолютно ясно, що ми існуємо у плані, який регулюється правилами, які були створені універсальним розумом, а не випадковістю».

 

Каку вважає, що Бог є дуже оригінальним математиком, і роздумує Він музикою.

 

«Я переконаний, що Божий Ум створює музику, яка є музикою струн, що звучить в 11-вимірному просторі», – твердить відомий фізик-теоретик.

 

Теоретичні роздуми Каку неймовірно перегукуються з думкою Отців Церкви про Бога як Композитора Всесвіту та з твором Дж. Р.Р. Толкіна «Сильмариліон».

 

::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

 

КНИГИ, ЯКІ МУСИТЬ ПРОЧИТАТИ КОЖЕН ІНТЕЛЕКТУАЛ ЧИ НАУКОВЕЦЬ

 

 

Мічіо Кайку. Майбутнє розуму

переклад з англійської Анжели Кам'янець. – Львів: Літопис, 2017. – 408 с.

FutureKaikuBook

 

Після перегляду багатьох фантастичних фільмів виникає закономірне питання: чи зображені там технології можливі?

 

Мічіо Кайку, автор бестселера «Фізика майбутнього», виступає руйнівником міфів, і саме з препарування кіно починається більшість розділів його книжки про розум і свідомість. Він підтверджує чи спростовує можливість втілити відомі кінотехнології: наприклад, пояснює, чому під гіпнозом ми не можемо вибовтати зайвого, чому прилад для забування із «Людей у чорному» не спрацює чи в чому полягатиме складність завантаження бойових навичок прямо в мозок (як це відбувається в «Матриці»).

 

Тож у книзі йдеться про мозок, але не стільки про його індивідуальні можливості в майбутньому, скільки про потенціал його використання, який відкриває технічний і науковий прогрес. Екзоскелет на кшталт костюму Залізної людини, який керуватиметься силою думки? Так, уже найближчим часом. Робити фотографії своїх снів? Низької якості, але вже можливо! І важливими ці прогнози є не стільки для фанатів супергеройських фільмів, скільки для людей з паралічем чи хворобою Альцгеймера. Адже перед нами — обнадійливий прогноз майбутнього, де докладно описано, як ми переможемо частину невиліковних нині хвороб (а можливо навіть і смерть).

 

Тому читати «Майбутнє розуму» треба і щоб краще розібратися з роботою мозку, і щоб вміти принагідно похизуватися цікавими фактами, чому, наприклад, люди при смерті часто бачать тунель зі світлом. Але також і щоб зітхнути полегшено, якщо ви боїтеся численних психічних і фізичних хвороб.

 

Нейт Сілвер. Сигнал і шум. Чому більшість прогнозів виявляються хибними

переклад М. Гоцацюка. – Київ: КМ-Букс, 2018. – 544 с.

FutureSilver

 

Люди за своєю природою не люблять невизначеність. Точно так само люди не люблять тих, хто при формуванні своєї думки враховує багато змінних факторів. У такому разі прогноз звучить неоднозначно, що не дає жодної певності у майбутньому. Ми сприймаємо змінні фактори та залежність результату від них як слабкість, як невпевненість, а то й узагалі як нестачу даних. «Коли змінюються факти, змінюється і моя думка», — говорив англійський економіст Джон Мейнард Кейнс. Але інформації занадто багато, аби ми могли враховувати все. Саме тому Нейт Сілвер розповідає про алгоритми, завдяки яким сигнали можна фільтрувати. Наприклад, за словами автора, науковий прогрес важче оцінити, ніж, скажімо, економічний. Але якщо поява винаходу зменшує ціну хоча б одного продукту, це означає раціональне використання наявної інформації та її успішне практичне застосування. Це і буде своєрідним фільтром у цій ситуації.

 

Нейт Сілвер також стоїть на позиції оптиміста, але водночас говорить, що хоч людині і властиво помилятися, проте робить вона це часто. Здебільшого через те, що людина наділяє інформацію зручним для себе значенням. Як ось ситуація з економічною кризою 2008 року, яку передбачили економісти задовго до її появи (Роберт Шиллер з Єльського університету описав цю кризу ще 2000-го!), але яку проігнорували впливові кредитно-рейтингові агентства Standard&Poor's, Moody's та Fitch Ratings, що формували тоді «порядок денний».

 

Автор наголошує, що все ще залишається прірва між тим, що ми знаємо і тим, що ми думаємо, що знаємо. І намагається за допомогою книжки посприяти нам цю прірву зменшити, хоча й робить часом це аж надто детально. Наприклад, через розповідь про свій досвід створення системи прогнозування для бейсболу — «PECOTA». Сілвер виробив цю систему через своє глибоке зацікавлення цим видом спорту та статистикою. Зрештою, він винайшов систему, яка враховувала вплив різних чинників на показники гравців та навчила Сілвера відрізняти майстерність від удачі. Як і ця книжка пропонує навчити вас відрізняти сигнал від шуму.

 

Кевін Келлі. Невідворотне. 12 технологій, що формують наше майбутнє

переклад з англійської Наталії Валевської, 2018. – 304 с.

FutureKelli

 

Озираючись у минуле, сьогодні нам здається, що майбутнє вже настало: з кожного кутка чути про роботів, за криптовалюту можна купити нерухомість, а економіка спільного використання (Uber, Airbnb) все міцніше вкорінюється в нашому буденному житті. Однак Кевін Келлі говорить, що зараз ми лише на початку свого розвитку і грандіозні зміни все ще попереду. Усі ці зміни так чи інакше стосуватимуться технологій: штучного інтелекту, роботів, новітніх алгоритмів фільтрування інформації тощо. Проте автор оцінює це радше позитивно.

 

Не варто хвилюватися, що роботи заберуть у нас усю роботу, тому що найважливіші механічні винаходи — це не машини, які роблять щось краще за людину. Це машини, які роблять те, чого людина не може робити взагалі. І в такій ситуації, коли всі технологічні процеси зможе виконувати, наприклад, штучний інтелект: завезти вас з корпоративу додому на вашому власному безпілотному авто, увімкнути музику в квартирі, щойно ви переступите поріг, підібрати одяг, що вам пасуватиме, — ось тоді людина зможе справді задуматись над тим, ким вона є. Відтак, не потрібно дивитись у майбутнє як у час ворожнечі між людиною та технологіями, тому що це буде час їхньої дружби. У результаті цієї дружби ми спостерігатимемо розширення меж умінь людини, адже більше не потрібно буде прокидатися вранці з думкою про знавіснілу роботу. Натомість, можна буде віднайти для себе нове призначення, більш творче, а головне — потрібне світу. І хтось уже знайшов таке призначення, скориставшись новітніми тенденціями у розвитку технологій, а на когось це чекає попереду. І це також невідворотно.

 

Алек Росс. Індустрії майбутнього

переклад з англійської Наталії Кошманенко, 2017. – 320 с.

FutureRoss

 

Рільництво не можна назвати популярною професією серед молоді, яка завершує навчання в університеті й думає, чим би далі зайнятись. Та й у зв’язку з розвитком технологій робота руками біля землі перетворюється на неефективно витрачений час. І тут можна було б одразу побачити тенденцію, як технології залишають людину без роботи, але новозеландські фермери подивились на цю проблему з іншого ракурсу. У Новій Зеландії корів більше, аніж населення, але там використовують сенсорну технологію, яка вимірює рівень трави на пасовищах. Ці виміри допомагають розподілити випас худоби максимально ефективно. А ще ця технологія попереджає фермера про потребу внести добриво на конкретній ділянці. І нехай у великих містах на кшталт Києва саме така технологія не знайде свого споживача, зате деінде вона вже працює. Ось такий результат поєднання спеціалізованих знань, великих даних і штучного інтелекту.

 

І якщо таке застосування технологій стало можливим у сфері рільництва, то що говорити про вплив криптовалют, великих даних, цифрової безпеки, роботехніки та генетики — а саме ці п’ять індустрій, на думку Алека Росса, домінуватимуть у майбутньому. Автор описує не лише причини та наслідки розвитку цих галузей, а й можливу роль людини у синергії з ними. Однією з них наразі є трансформація інформаційних технологій та робота з великими даними. Об’єднані в мережу люди діляться новинами, коментують події, пропонують рішення проблем. Це дає людям владу, забираючи її натомість у держави. Алек Росс працював у Держдепартаменті США на Гіларі Клінтон і мав нагоду спілкуватися з багатьма світовими лідерами. Вони майже завжди говорили йому про втрату владою контролю над суспільством.

 

Перевага автора ще й у тому, що він не намагається зосередитись лише на кількох дуже промовистих випадках, пояснюючи на їхній основі геть усе. Алек Росс описує також розвиток України, Естонії, Білорусі, Індії, Руанди, Китаю, Японії та багатьох інших країн, знаходячи в кожній приклад того, як індустрії майбутнього змінюють життя уже сьогодні.

 

Стівен Петранек. Як ми житимемо на Марсі

переклад з англійської Петра Іваненка та Олени Ларікової . – Харків: Віват, 2018. – 128 с.

FuturePetranek

 

У культовому романі Френка Герберта «Дюна» екологи розраховують перетворити планету-пустелю на оазу повільно, приблизно за 300—500 років. А у книзі «Як ми житимемо на Марсі» Стівен Петранек фантазує, що ми зможемо колонізувати червону планету вже за якесь десятиліття. Чи реалістичні прогнози журналіста та екс-редактора журналу Discovery? Розгляньмо. 

 

«Як ми житимемо на Марсі» містить базову марсознавчу інформацію та зосереджена на способах дістатися до Марса й змінити його відповідно до потреб людини. Або ж, якщо змінити планету виявиться заскладним завданням, як зробити людину придатною до життя на іншій планеті. Тут розписані програми дослідження Марса від середини ХХ століття й праці «Das Marsprojekt» Вернера фон Брауна (яка є першою докладною науковою розвідкою з подорожей до червоної планети) і до діяльності Ілона Маска в наші дні. Наступна частина книжки подає варіанти зміни планети (перетворення знайденої там води на кисень, варіанти нагрівання планети тощо), а також способи змін у генетиці людини. Книжка дає вичерпні відповіді на запитання, чому всі почуті вами плани повезти когось на Марс найближчим часом — безпідставні або чому політ на Марс набагато важчий за політ на Місяць (крім того, що для цього потрібно нереально багато пального). 

 

Але екологи з «Дюни» тут згадані не дарма. «Як ми житимемо на Марсі»є вичерпним мануалом для всіх охочих вирушити у нові мандри в невідоме, повторити долю колонізаторів Америки. У книзі мимохідь зачіпається питання, для чого, власне, люди потребують цієї колонізації. І відповідь дуже практична — це збагачення, освоєння майбутнього ринку металів на поясі астероїдів. Людство вичерпує ресурси Землі, а водночас упевнено прямує до екологічної катастрофи. Та чи планують науковці запровадити більш раціональне використання ресурсів на інших планетах? Про це автор не пише. 

 

Щоправда, поки книжка про наше марсіанське майбутнє перекладалася, майбутнє стало на крок ближчим — Маск запустив у космос Falcon Heavy. Тож цілком можливо, що за найближче десятиліття, як і розраховує автор, ця книжка стане не лише цікавою, а й корисною з практичного погляду для кожного. 

 

Схоже в даній категорії: « PREVIOUS Статті NEXT »

100 LATEST ARTICLES

AUTHORS & RESOURCES

Archive of articles