logo

Пятница, 27 декабря 2019 02:53

КІБЕРКОМАНДУВАННЯ США ПЛАНУЄ ІНФОРМАЦІЙНУ ВІЙНУ ДЛЯ ПРОТИДІЇ ВТРУЧАННЮ МОСКОВІЇ У ВИБОРИ 2020 РОКУ

Ellen Nakashima, The Washington Post, 26.12.2019

 

Військові кіберчиновники розробляють тактику ведення інформаційної війни, яку можна було би застосувати проти високопоставлених московитських чиновників та олігархів, якщо Москва намагатиметься втрутитися у вибори в США 2020 року шляхом злому виборчих систем або спричинення розбрату, заявляють нинішні та колишні високопосадовці США.

 

Один із варіантів, який вивчає Кіберкомандування США, націлений на вище керівництво та московитські еліти, хоча, мабуть, не на самого президента Владіміра Путіна, бо це вважатиметься занадто провокаційним, заявили нинішні та колишні посадовці, які говорили за умови анонімності через важливість питання. Ідея полягає у тому, аби показати, що чутливі особисті дані певних осіб можуть бути під ударом, якщо їх втручання не припиниться, хоча наші співрозмовники відмовилися бути більш конкретними у поясненнях.

 

"Коли московити закладають свої «імплантати» в електричну мережу, то це означає, що вони показують, що вони є здатними завдати вам реальної шкоди, якщо поснеться ескалація", — сказав Боббі Чесні, професор права Техаського університету в Остіні. «Тут можна подумати і про індивідуальну версію, не надто відмінну від індивідуально націлених економічних санкцій. Це надсилає надійні сигнали ключовим особам, які ухвалюють рішення, — саме вони є мішенню, якщо вчиняють певні загрозливі дії».

 

Кіберкомандування та чиновники в Пентагоні відмовилися дати нам коментарі.

 

Вояки давно використовують психологічні операції: наприклад, скидаючи сотні тисяч листівок в Іраку, щоби переконати іракських солдатів здатися коаліції під проводом США під час війни в Арабській затоці. Але інтернет, соціальні медіа та смартфони значно розширили маштаби та точність такої тактики.

 

Такий розвиток подій став можливим, бо численні агенції адміністрації Трампа прагнуть забезпечити захист США від зовнішніх спроб зірвати вибори 2020 року, навіть попри те, що президент Трамп поставив під сумнів або применшив висновки власної розвідувальної спільноти щодо втручання Московії в 2016 році.

 

Минулого місяця розвідувальна спільнота опублікувала секретне оновлення: "оцінку національної розвідки" – стверджуючи, що головною метою Московії в кампанії 2020 року є сіяння розбрату. 

 

"Це завжди було головним –  загострення розбіжностей у нашому суспільстві", — сказав один з високопосадовців США.

 

Минулого року Конґрес та адміністрація Трампа послабили обмеження щодо використання військовими кібер-операцій для запобігання втручанню іноземних противників. Цей рух є частиною дій військових чиновників, таких як генерал Пол Накасоне, який очолює і Кіберком, і Аґенцію національної безпеки, потужну урядову електронну систему спостереження, щоб інтегрувати кібер-наступальні можливості у військові операції.

 

Перехід цієї 10-річної команди до операцій щодо впливу відображає еволюцію їх мислення. "Це дійсно велика справа, тому що ми не зробили гарної роботи в інтеграції традиційної інформаційної війни з кібер-операціями", — сказав Чесні. 

 

"Але, як показала Московія, ці двоє на практиці стають все більш нероздільними".

 

Хоча інші військові організації, такі як Об'єднане командування спеціальних операцій, також мають кібер-та інформаційні ресурси для боротьби, Кіберком є першим, хто скерував ці сили на боротьбу з втручанням саме у вибори.

 

"Через 332 дні наша нація збирається обрати президента", — сказав Накасоне на безпековому форумі на початку цього місяця. «Ми не можемо здаватися. Це те, про що ми не маємо забувати. Захист нашої нації, захист наших виборів - це те, що буде кожного дня, буде у майбутньому».

 

Варіанти, що розглядаються, базуються на операції, яку Кіберком розпочав минулої осені напередодні проміжних виборів. Починаючи з жовтня 2018 року, Cybercom використовував електронні листи, спливаючі вікна та тексти, націлені на інтернет-тролів Московії, які викладали дезінформацію на американських платформах соціальних медіа. Тролі працювали в IRA (інтернет-дослідницькій агенції), приватній організації, підконтрольній московському олігарху, який є дуже близьким до Путіна. Кіберком також повідомляв гакерам, які працюють на військову розвідку Московії, що їхні особи є відомими та їх можуть оприлюднити. Хоча командування не підписувало своїх повідомлень, американці знали, що не буде жодних сумнівів стосовно того, хто їх надіслав, заявили чиновники.

 

Коли тролі не здавалися, Кіберком, починаючи з дня виборів і щонайменше два дні після цього, виводив з ладу їхні сервери в автономному режимі, про що раніше повідомлялося у The Washington Post. Американці також надсилали повідомлення, спрямовані на поширення плутанини та розбрату серед оперативних працівників IRA, зокрема серед адміністраторів комп'ютерних систем. За наявною в американських посадовців інформацією, деякі працівники були настільки обуреними, що вони розпочали внутрішнє розслідування, аби усунути те, що вони вважали інсайдерським витоком інформації про персонал.

 

Нові варіанти передбачають визначення ключових лідерів служб безпеки, військових і, можливо, деяких олігархів, конкретними мішенями для атак.

 

Повідомлення супроводжуватимуться обмеженою кібер-операцією, яка демонструватиме доступ американців до певної системи чи облікового запису та можливість заподіяти втрати, - кажуть люди, знайомі з цим питанням. 

 

Повідомлення попереджатиме особу – якщо втручання у вибори не припиняться, це матиме наслідки.

 

Ці варіанти не передбачають жодних спроб впливати на суспільство Московії загалом, бо такий вплив чиновники вважають обмеженим за умови контролю Путіна над країною, зокрема над більшістю засобів масової інформації Московії.

 

Дехто вважає, що нові варіанти є потенційно ефективними щодо зміни принципів ухвалення рішень численними чиновниками, не доводячи справу водночас до великої ескалації, бо вони не прагнуть розпалити народне повстання, що є великим страхом Путіна, зазначають аналітики.

 

Інша можливість передбачає дезінформацію, спрямовану на використання суперництва всередині московитських урядової та владної еліт. У 2016 році Рада національної безпеки в адміністрації Обами розробила кібер-варіанти проти Московії, подібні до тих, про які думає Кіберком зараз, але "ніхто не мав апетиту до цього", - заявив колишній вищий чиновник.

 

"2016 та сучасність різні, як день та ніч," – сказав інший колишній чиновник США, який заявив, що думки у Cybercom кілька років тому були набагато обмеженішими і типовішими.

 

Будь-яку операцію розглянуть інші органи, зокрема Державний департамент і ЦРУ, і вона вимагатиме схвалення міністра оборони. 

 

Це буде узгоджуватися з іншими потенційними американськими заходами, такими як санкції чи звинувачення, заявили чиновники.

 

Кібер-операцій, як правило, недостатньо для зміни поведінки противника. "Це може послужити корисним повідомленням: "Ми спостерігаємо і будьте обережними, не заходьте ще далі," – сказав Майкл Карпентер, колишній високопосадовець у галузі оборонної політики в адміністрації Обами. Але в цілому, за його словами, це може бути ефективнішим при використанні інших інструментів, таких як санкції – особливо тих, які теж підтримуються союзниками.

 

Кіберкомандування отримало ще більшу підтримку у серпні 2018 року, коли Конґрес уточнив, що кібердії, які є нижчими від застосування сили - те, на практиці називають «сірою зоною», - можуть проводитися як «традиційні військові дії», відмінні від прихованих дій. 

 

Це була ключова зміна, яка означала, що підпільні операції, такі як, наприклад, ліквідація IRA минулої осені, не відтягуватимуться суперечками щодо того, чи є вони прихованими операціями чи ні.

 

Також кроком до підвищення гнучкості Кіберкома було підписання Трампом у вересні 2028 року президентського меморандуму про національну безпеку, що переглянув процес, за допомогою якого кібер-операції перевіряються та затверджуються, залишаючи остаточне рішення за міністром оборони, навіть якщо інші агенції заперечують.

 

Немає окремого офісу Міністерства оборони, що здійснював би нагляд за кіберсферою, електронною війною та психологічними операціями. Тому цього місяця Конґрес створив затверджену Сенатом посаду головного радника з питань інформаційних операцій для координації стратегії та політики в цій галузі по всьому Пентагону та з іншими агенціями.

 

Інші колишні чиновники США насторожено ставляться до того, що Cybercom переходить до інформаційних операцій. "Я не великий фанат того, щоби Міністерство оборони займалося оповіщенням," - сказав Річард Стенґель, колишній заступник держсекретаря з питань публічної дипломатії в адміністрації Обами. «Я навіть скептично ставлюсь до Державного департаменту, який робить оповіщення... Я просто не думаю, що нам це добре вдається. "

 

Тим часом Морська піхота створила посаду заступника командира з питань інформації для розбудови можливостей інформаційної війни. Кіберкомандування армії інтегрувало в свою місію кібер-, електронні війни та інформаційні операції. Кібер-підрозділ 16-ї армії ВПС робить те саме.

 

Серед заходів, які обговорюють кібер-чиновники, є й операції, що розкривають злочинну поведінку ворога.

 

США вже експериментували з подібними розкриттями даних, коли у 2014 році оприлюднили супутникові знімки та іншу розвіддані, які показали, що Москва підготувала та озброїла в Україні промосковських повстанців, відповідальних за збиття малайзійського авіалайнера і вбивство 298 цивільних осіб. Такі зусилля можуть розширити, кажуть чиновники, щоби поінформувати широку аудиторію про дії противників.

 

"В основному, це війна стратегічного наративу", - сказав Шон Макфат, експерт із зовнішньої політики та автор "Нових правил війни". "Нам треба дістатися до цієї області".

 

переклад українською — Анжеліка Ґордон

Другие материалы в этой категории: « K2_MORE_PREV Статті K2_MORE_NEX »

100 LATEST ARTICLES

AUTHORS & RESOURCES

Archive of articles