logo

Wednesday, 14 November 2018 14:13

ІЗРАЇЛЬ, ХАМАС, ФАТХ — ПРИЧИНИ ТА НАСЛІДКИ ОСТАННЬОГО КОНФЛІКТУ В РАЙОНІ СЕКТОРУ ҐАЗА

Алекс Бен-Арі, Radio Lemberg Israel, 14.11.2018 

 

Протягом кількох останніх днів на Близькому Сході спалахнув черговий конфлікт між Ізраїлем та Сектором Ґаза. Спочатку по території Ізраїлю було запущено понад 500 ракет, у відповідь на це авіація Ізраїлю завдала авіаударів по низці об’єктів організації «Хамас» [абревіатура, арабською — “Ісламський рух опору”, засновано у 1987 році, ця організація визнана терористичною у США, Евросоюзі, але не на Московії — прим. RL]. Що стало причиною цього свіжого протистояння і які його наслідки на сьогодні? 

 

У понеділок мешканці прикордонних до Ґази районів Ізраїлю переховувались у броньованих кімнатах та спеціальних броньованих бомбосховищах. По цих районах у понеділок було запущено понад 400 ракет, ще 100 ракет було запущено наступного дня, у вівторок. Більшість з них було перехоплено ізраїльською системою ППО «Залізний Купол», однак частина ракет змогла досягнути своїх цілей в містах і селищах. Внаслідок прямого попадання в будинок в місті Ашкелон один ізраїльтянин загинув [у середу після обіду виявилось, що це був навіть не ізраїльтянин, а палестинець, який нелегально працював на будові — прим. RL]. Також зазнали різних поранень десятки інших мешканців Ізраїлю.

Палестинські бойовики терористичної організації «Хамас» запустили протитанкову ракету московського виробництва «Корнет» в автобус, який перед цим перевозив ізраїльських вояків і стояв на відстані 3 км від кордону. В результаті, та ракета тяжко поранила одного вояка. На відео, яке згодом оприлюднив «Хамас», видно, як бойовики вели спостереження і скоріш за все навмисно обстріляли вже фактично порожній автобус, розуміючи, що вибух повного автобуса спричинив би десятки жертв і відповідно — повноцінні воєнні дії в регіоні.

 

gaza busЗалишки підірваного автобуса. Фото — Еліягу Гершковіч 

 

Подібні дрібні атаки та обстріли ракетами, більшість з яких перехопила ізраїльська система ППО, на щастя, не призвели до повномаштабної війни.

 

Прем’єр-міністр Ізраїлю, Беніямін Нетаніягу, та міністр оборони, Авіґдор Ліберман, які екстренно повернулися з Парижу з Конференції миру, протягом всього понеділка проводили наради з керівниками Армії Оборони Ізраїлю в пошуках адекватної відповіді. Одним з результатів цих нарад стало відновлення повітряних атак ізраїльською авіацією по території Сектору Ґаза. Їх було завдано по низці стратегічних об’єктів і тунелів «Хамасу», зокрема по телестудії його телеканалу «Аль Акса». Внаслідок цих авіаударів протягом двох днів загинуло 14 палестинців

 

ЩО САМЕ ЗІРВАЛО ДОВГООЧІКУВАНЕ ПЕРЕМИР’Я

Ця ескалація відбулася у найнесподіваніший момент. Вночі з неділі на понеділок, внаслідок невдалої військової операції, на території Сектору Ґаза було розсекречено ізраїльський спецзагін, і там розпочалася жорстока перестрілка. З ізраїльського боку несподівано було задіяно авіацію, що призвело до семи жертв серед палестинців, зокрема було вбито Нура Бараке, одного з командирів Батальйонів «Ізз ад-Дін аль-Касам» — військового крила «Хамасу». Ізраїльське керівництво наклало повну заборону на публікацію будь якої інформаціїї про цей інцидент, оприлюднивши лише новину, що внаслідок зіткнення загинув підполковник Х, і що тяжко поранено іншого офіцера. Але сам факт задіяння в операції вояків такого високого рангу говорить про її високий пріоритет для ізраїльської армії. 

 

Напередодні, у суботу, після тривалого процесу було нарешті досягнуто порозуміння між керівництвом Ізраїлю та «Хамасу», який де-факто з 2007 року керує Сектором Ґаза, і це мало призвести до тривалого примирення. Ізраїль зобов’язався припинити антитерористичні дії і дозволити пряме фінансування Хамасу, а палестинці пообіцяли зупинити воєнні дії, а також проконтролювати суспільну й диверсійну активність. 

 

Нетаніягу, ще в неділю до обіду в Парижі на Конференції миру хвалив досягнуте порозуміння, та заявив, що “якщо перемир'я не настане ми продовжимо рішуче діяти на повну силу. Ми є дуже близькими до цього, і «Хамас» це зрозумів і протверезів… Ми не можемо дійти до політичного врегулювання з «Хамасом», ідеологія якого полягає у нашому знищенні, так само як ми не можемо цього зробити і з «ІДІЛом». Єдине, що можемо робити, це захоплення та окупація чи завдання важких ударів. Є режими, з якими ми не можемо дійти до державного компромісу, і тому ми маємо діяти проти них. У Секторі Ґаза — така сама ситуація. Поки там керуватиме «Хамас», досягнення довготривалого спокою — це найкращий результат, якого можна досягти”.

Посередником у цих перемовинах була єгипетська розвідка, яка має довіру і серед керівництва Ізраїлю, і серед лідерів «Хамасу». Фінансовим ґарантом у цій угоді виступив Катар, який і перекинув перший транш готівки для місцевої влади. Це стало великим прецедентом, адже де-юре Сектором Ґаза продовжує керувати інша палестинська організація — «Фатх» [зворотня абревіатура, арабською — “рух за національне визволення Палестини” — гра букв, пряма абревіатура «Хатаф» означає “смерть”, зворотня «Фатх» означає “перемога”, засновано у 1959 році, визнавалась терористичною у США до 1988 року — прим. RL], на чолі з Махмудом Аббасом, і все фінансування до цієї угоди проходило саме через його руки, що давало йому хоч якісь важелі впливу на «Хамас». А після останнього порозуміння, «Фатх» повністю втрачає контроль над Сектором Ґаза. 

 

gaza cash

Держслужбовниця руху «Хамас» з отриманими готівковими коштами в Секторі Ґаза. Фото: Ібрагім Абу Мустафа (Reuters)

 

НАДІЯ НА ВІДНОВЛЕННЯ ВРЕГУЛЮВАННЯ

 

Попри кривавий понеділок, єгипетська сторона та спеціальний представник ООН на Близькому Сході, болгарин Ніколай Младенов (колишній голова МЗС Болгарії у 2010-2013), пробувли продовжити перемовини між сторонами конфлікту. З боку «Хамасу» риторика змінилася, і попередні погрози Ізраїлю змінились на прагматичніші заяви. За неофіційними даними, бойове крило «Хамасу» передало єгиптянам вістку, що якщо Ізраїль припинить наступальні дії, то палестинці теж повернуться до досягнутих раніше угод про спокій. 

 

На засіданні військово-політичного кабінету міністрів Ізраїлю (скорочений склад уряду країни, який відповідає зокрема за питання безпеки, і який має повноваження ухвалювати термінові рішення від імені всього уряду у цих питаннях), нетаніягу і керівники армії представили усю актуальну інформацію та факти перед іншими членами уряду. Незважаючи на важку критику міністрів всередині урядової правої коаліції, які вимигали рішучих заходів, прем’єр-міністр вдало, без голосування, продавив рішення дати ще один шанс мирному врегулюванню. 

 

gaza isra gov 

Засідання військово-політичного кабінету міністрів Ізраїля з керівниками армії. Фото: Арієль Хермоні, Міністерство оборон Ізраїлю.

 

У вівторок о 16:00 нова спроба перемир’я набула чинності і триває досі. Проте, не всі зраділи останнім угодам. В ізраїльському місті Сдерот, який попав під масований обстріл палестинцями у понеділок, місцеві мешканці були розчарованими таким розвитком подій. На їхню думку, своїм рішенням уряд Ізраїлю лише показує свою слабкість, і вчергове посилає сигнал, що такі міста можна й далі безкарно обстрілювати. На знак протесту проти перемиря сотні місцевих мешканців перекрили в’їзд до міста, підпаливши автомобільні шини.

Версію мешканців міста Сдерот опосередковано підтверджує і “переможна хода”, влаштована рухом «Хамас» біля будинку Нура Бараке, смерть якого і розпалила черговий конфлікт на Близькому Сході. Хоча останнє перемир’я й набрало чинності, треба добре пам’ятати слова Нетаніягу, і розуміти, що коли між країнами та їхніми керівниками існує ідеологічне несприйняття, то наступний раунд військового зіткнення є неминучим. А нам залишається лише сподіватися, що це перемир’я триватиме якомога довше. 


На головному фотоБеніямін Нетаніягу (прем’єр-міністр Ізраїлю), Махмуд Аббас (голова «Фатх» та Палестинської держави) та Ісмаїл Ганія (лідер руху «Хамас»).


PS. Щойно, в середу в обід, міністр оборони Ізраїлю, Авіґдор Ліберман, оголосив про свою відставку. «Хамас» вже назвав це перемогою для Сектору Ґаза.

isr Lieberman
Авіґдор Ліберман

100 LATEST ARTICLES

AUTHORS & RESOURCES

Archive of articles